Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Światełko Pamięci we Lwowie oraz w innych miejscowościach na Ukrainie gdzie zachowały się polskie cmentarze

Światełko Pamięci we Lwowie oraz w innych miejscowościach na Ukrainie gdzie zachowały się polskie cmentarze

Fot. Gryf24.pl

Ponad 30 tys. zniczy zostaną zapalone w Dniu Wszystkich Świętych przez wolontariuszy na nekropoliach we Lwowie w ramach akcji Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego.

Ta akcja odbywa się od 2003 roku i organizowana jest przez Polaków mieszkających we Lwowie, konsulat generalny RP oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na Cmentarzu Łyczakowskim w piątek odbędzie się także doroczna modlitwa pojednania ukraińsko-polskiego.

„Nie ma polskiej organizacji we Lwowie, która nie włączyłaby się w tę akcję. Uczestniczą w niej szkoły, harcerze, teatr, seniorzy. Na każde miejsce pochówku przewidziany jest znicz, a do tego dołączają znicze, które przywożone są siłami społecznymi z Polski” – powiedziała PAP konsul generalna we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz.

Znicze rozstawiane są nie tylko na Cmentarzu Łyczakowskim, lecz również na innych nekropoliach lwowskich. Płoną na wszystkich grobach niezależnie od narodowości i wyznania pochowanych w nich osób.

Podobne akcje odbywają się także na wielu innych polskich cmentarzach na Ukrainie – w Żytomierzu, Berdyczowie, cmentarzu Bajkowa w Kijowie. Nie zabraknie uwagi także dla rodaków, pochowanych na cmentarzach w małych miejscowościach – na Podolu, Wołyniu. W akcjach zapalania zniczy biorą udział także pracownicy polskich placówek dyplomatycznych na Ukrainie. Tradycyjnie w winnickim okręgu konsularnym polscy dyplomaci oddają hołd żołnierzom Wojska Polskiego, poległym w trakcie walk z bolszewikami w 1920 roku. Ich zbiorowe mogiły zachowały się m.in. w Latyczowie, Nowej Uszycy, Barze i Brajłowie.

Słowo Polskie, za: PAP, 1 listopada 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code