Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Świąteczne spotkanie w Majdanie pod Winnicą

Świąteczne spotkanie w Majdanie pod Winnicą

O miejscowości Majdan, położonej na zachód od Winnicy wiadomo tyle, że działa tam parafia katolicka Św. Mikołaja, opiekę duszpasterską w której prowadzi o. Mikołaj, jest przedszkole a na początku XX wieku ta miejscowość należała do Russanowskich.

Żeby obudzić mieszkańców podwinnickiego Majdanu z letargu, po Świętach Wielkanocych przybyli tu goście z sąsiednich Jakuszyniec na czele z pani prezes „Polsko-Ukraińskich Fundamentów Winniczyzny” Hanną Radzichowską.
Świętując wspólnie Zmartwychwstanie Pańskie w wielkim rodzinnym kręgu zaprezentowano lekcję „Tradycje wielkanocne starego polskiego Podola”, zabrzmiał ukraiński i polski folklor. Zespół taneczny „Akcent” wykonał kompozycję „Suita polska”, a grupa teatralna „Mgnienie życia” zaprezentowała fragment utworu Piotra Jaksy Bykowskiego „Syn znajdy albo powieść ukraińska”.

Na koniec spotkania artystyczno-literackiego wszyscy jego uczestnicy wspólnie zaśpiewali dobrze znaną pieść „Hej, sokoły” i spróbowali smakołyków wielkanocnych.

W zebraniu, które odbyło się w miejscowym Domu Kultury wzięli udział przewodnicząca Rady Wsi Majdanu Ludmyła Grabowa, proboszcz parafii Św. Mikołaja o. Wasyl, prezes organizacji społecznej „Polsko-Ukraińskie Fundamenty Winniczyzny” Hanna Radzichowska wraz z rodziną, prezes zarządu Fundacji „Droga do domu” Wiktoria Witkowska z Lublina oraz liczna rzesza mieszkańców wsi.

Hanna Radzichowska dla „Słowa Polskiego”, Jakuszyńce, 04.05.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code