Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Studia w Polsce. Czy warto studiować? Jeżeli tak, to co?

Studia w Polsce. Czy warto studiować? Jeżeli tak, to co?

Źródło: http://kariera.forbes.plW ostatnich latach zainteresowanie Ukraińców polskimi studiami znacznie wzrosło. Edukacja w Polsce dla wielu mieszkańców kraju nad Dnieprem stała się synonimem wysokiej jakości i prestiżu.

Niestety, ale nie wszystkie polskie instytucje są warte takich chlubnych opinii. Sami Polacy skarżą się, że po studiach nie mogą znaleźć pracy, czego skutkiem jest emigracja.

Najbardziej przyszłościowe dla absolwentów są uniwersytety państwowe zlokalizowane w dużych miastach, takich jak: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, itd. Im większe miasto, tym bardziej prestiżowy będzie dyplom. Dlatego o studiach w mniejszych miastach warto pomyśleć dwa razy zanim złożyć tam dokumenty.

Dotyczy to również prywatnych uczelni. Na polskim rynku edukacyjnym wciąż jest obecne przekonanie, iz prywatny uniwersytet to wykształcenie nizkiej jakości, bo wymagania dla kandydatów są łatwiejsze i przyjemniejsze, niz na państwowej uczelni.

Oczywiście są wyjątki, tylko niektóre są naprawdę dobre. Najbardziej znane – Akademia Krakowska im. A. F. Modrzewskiego, Collegium Civitas w Warszawie, Wyższa Szkoła Prawa i Dyplomacji w Gdyni, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Status Uniwersytetu jest ważny, lecz jeszcze ważniejsze jest to, jaki kierunek studiów wybieramy. Ogólna zasada jest bardzo jasna i logiczna: im bardziej skomplikowana jest nauka, tym bardziej wartościowe jest wykształcenie. Zatem, jeśli zdecydujecie się studiować w Polsce to najlepiej będzie uczyć się medycyny, fizyki, architektury i inżynerii. Z edukacji ekonomicznej lepiej wybrać księgowość.

Jeszcze niedawno takie prestiżowych kierunków, jak – stosunki międzynarodowe, finanse i bankowość, psychologia i prawo – straciły swoją atrakcyjność w ostatnich latach. To jest bardzo proste do wytłumaczenia: absolwentów takich kierunków jest po prostu dużo w poruwnaniu do potrzeb rynku pracy. Dlatego i rośnie konkurencja między nimi, co powoduje to zmniejszenie płac.

W dużym stopniu sukces na polskim rynku pracy zależy od znajomości języków obcych. Co więcej znajomość angielskiego często jest konieczna. Ale znajomość samego angielskiego nie wystarczy. Potrzebna jest wiedza co najmniej dwóch języków obcych. W tym przypadku „kłania się” język niemiecki, ponieważ Niemcy są największymi partnerami handlowymi Polski. Nie wspominając już o niemieckich turystach, których mnóstwo przybywa na Pomorze i Śląsk.

Podsumowując można powiedzieć, iż nie warto oceniać tylko finansową stronę studiowania, lecz wybierać to, co lubisz i pracować tam gdzie się podoba. Praca to nie tylko kasa, to całe nasze życie…

Maria Kucza, 11.02.17 r.