Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Studencki Klub Polski odkrywał Karpaty

Studencki Klub Polski odkrywał Karpaty

W sierpniu Studencki Klub Polski w Żytomierzu oraz Klub „Turystyka sportowa” zorganizowały wycieczkę turystyczną w góry Karpaty I kategorii trudności.

W ciągu 10 dni grupa przeszła ponad 160 km. Udział w wycieczce wzięło 13 osób z instruktorem Antonem Nikolajewym na czele, członkiem Studenckiego Klubu Polskiego.

W tym roku wycieczka górska przebiegała przez szczyty w obwodach Iwano-Frankiwskim, Zakarpatskim oraz pasmo górskie Karpat Ukraińskich.

Uczestnicy w czasie wyprawy wschodzili na najwyższy szczyt Ukrainy oraz mniejsze szczyty, m.in.: Makowycia, Petrasz, Welyka Rokyta, Mała Rokyta, Bukowinka, Kytiliwka, Dil, Kostrycz, Wuchaty Kamień, Pop Iwan, Howerla, Mała Howerla, Wielka Kozmeśka, Kukul, Mahura. Po drodze natrafiali górne rzeki: Bystrec, Prutenec oraz przepiękne jezioro Brabeneskul.

Nocując w namiotach nad brzegami rzek, młodzież obserwowała wschody i zachody słońca, słuchając rytmu górnych rzek, oglądając spokojne wody jezior, umywając się w czystych wodach górnych rzek. A wieczorami przy ognisku bawili się, grali na gitarze śpiewając polskich piosenek.

W ciągu dziesięciu dni, uczestnicy uczyli się podstaw bezpieczeństwa i zachowania w górach. Pod kierownictwem doświadczonego instruktora wzmacniali i rozwijali swoje umiejętności zachowania równowagi psychicznej i samodyscypliny. Ponadto, ze względu na to, że w tym roku przez długi czas obowiązywał zakaz wolnego poruszania się ze względu na kwarantannę, to dla młodzieży była to unikatowa możliwość aktywnego odpoczynku na świeżym powietrzu, bez żadnych ograniczeń (maseczek i t.d.).

Głównym celem działalności ruchu młodzieżowego „Turystyka sportowa”, działającym przy Klubie Polskim, przede wszystkim było zaszczepienie podstaw poprawnego wychowania: podwyższenie poziomu patriotyzmu młodzieży, kształtowanie osobowości człowieka przy uszanowaniu jego prawa do wolności i godności, umiejętność uwolnienia się od nałogów, kształtowanie potrzeby kontaktu z przyrodą, integracja polskiego środowiska młodzieżowego.

Bardzo dziękujemy za wsparcie i realizację projektu Studenckiemu Klubowi Polskiemu.

Projekt został objęty wsparciem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach wsparcia Polonii i Polaków za granicą przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Anton Nikołajew, kierownik grupy „Turystyka sportowa”, członek „Studenckiego Klubu Polskiego”, 15 września 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code