Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Staż zawodowy żytomierskiej młodzieży w prywatnym przedszkolu w Warszawie

Staż zawodowy żytomierskiej młodzieży w prywatnym przedszkolu w Warszawie

Przez cztery lata dzięki współpracy z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie” i wsparciu Senatu RP, Studencki Klub Polski w Żytomierzu organizuje staże zawodowe dla studentów z Ukrainy na terytorium Polski. Dzięki stażom żytomierska młodzież odwiedziła już Gdańsk, Wrocław oraz Warszawę.

W październiku br. wolontariusz Studenckiego Klubu Polskiego, studentka wydziału pedagogicznego Żytomierskiego Państwowego Uniwersytetu im. Iwana, Alina Knyszewycz, odbyła staż w prywatnym przedszkolu „Domek Elfów”. Dla studentki, która studiuje pedagogikę, oraz osoby, która oprócz nauki już pracuje w przedszkolu, zdobyte doświadczenia w czasie stażu są bardzo cenne i pożyteczne!

Pierwszy tydzień Alina spędziła w Warszawie w przedszkolu „Domek Elfów”, które opiekuje się dziećmi w wieku do trzech lat. W czasie pobytu w tym przedszkolu, uczestniczyła w zajęciach z języka angielskiego, muzyki i rytmiki. „Uczestnicząc w zajęciach z angielskiego,  poznała metodykę, pracy z dziećmi do 2-ch lat życia: sposobów zainteresowania ich, oraz metod zapamiętania materiału. Kiedy dzieci uczą się czegoś nowego,  obowiązkowo powtarzają ten temat, sortują przedmioty, które dotyczą tematu zajęcia, a także na zakończenie obowiązkowo śpiewają piosenki, które również dotyczą tematyki zajęcia. Na zajęciach z rytmiki, dzieci bawią się w zabawy skierowane na rozwój pomysłowości i troskliwości”.

Przedszkole „Domek Elfów” ma dwa ośrodki – jeden w Warszawie, a drugi w Piasecznie. W ciągu następnych trzech tygodni Alina była na stażu w miasteczku Piaseczno. W tym przedszkolu przebywają dzieci w wieku od 1 roku życia do 7 lat. W Piaseczno jest pięć grup przedszkolnych, każda ma swoją nazwę: Elfy, Maluchy, Kraśnieli, Krzaty, Świetlaki. Tu również, dzieci mają zajęcia z języka angielskiego, hiszpańskiego. Mają zajęcia z jazdy konnej, karate, baletu, zajęcia sportowe. W przedszkolu dużą uwagę poświęca się higienie dzieci.

„Bardzo  spodobało mi się, że zarówno w Warszawie tak i w Piasecznie, wszędzie jest dyscyplina. W przedszkolu wszystko jest przygotowane zgodnie z tematyką zajęć, zgodnie ze świętami – dzieciakom bardzo się  to podoba !. Bardzo interesującym dla mnie było to, że w przedszkolu bardzo aktywnie, progresywnie zajmują się rozwojem ich myślenia, wyobraźnią, fantazją. Interesująca była w czasie zajęć twórczych, możliwość wykorzystania materiałów codziennego użytku”.

W czasie stażu, sama przeprowadziłam trzy zajęcia z  polskimi dziećmi: dwa twórcze, jedno poznawcze. Poznawcze zajęcie dot. Ukrainy: tradycji, obyczajów oraz działalności polskiego przedszkola „Wesełka” w Żytomierzu.

Po to aby dzieci z Polski i Ukrainy poznały się nawzajem, zorganizowano im on-line spotkanie przez skype. Dzieci po obu stronach ekranu były nawzajem przyjemnie zdziwione: pokazywały swoje ulubione zabawki, mówiły kto komu najbardziej z dzieci się podobał . Dla dzieci to pierwsze  rozmowy przez skype z dziećmi z innego kraju. Na twórczych zajęciach też rozmawiałyśmy o Ukrainie, jak nasze dzieci uczą się języka polskiego w przedszkolu, a także robiliśmy z nimi flagę Ukrainy.

Wyjazd na staż, to nie tylko możliwość nauczenia się czegoś nowego, wymienienia się doświadczeniami z zagranicznymi kolegami, ale to też możliwość zobaczenia  miast, historycznych miejsc, gdzie na pewno warto być. Alina również, w dni wolne, dość aktywnie poznawała Warszawę. To jej pierwszy wyjazd poza granicy Ukrainy. Dlatego, chciała zobaczyć jak najwięcej i być w wielu miejscach. Zwiedziła min.Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Łazienki Królewskie . „Wyjazdy, podróże, uczą więcej,  niż coś innego. Czasem jeden dzień, spędzony w innym miejscu, daje więcej, niż dziesięć lat życia w domu” – mówi Alina.

Bardzo dziękujemy opiekunowi stażu, dyrektorowi przedszkola „Domek Elfów” pani Teresie Sygułe oraz całemu zespołowi przedszkola w Warszawie i Piaseczno za gościnę i możliwość wymiany doświadczeń. Dziękujemy wszystkim, którzy  przyczynili się do organizacji, realizacji stażu.

Projekt został objęty wsparciem w ramach opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Alina Knyszewycz, Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 9 listopada 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code