Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Starzy zaborcy aktywizują się

Starzy zaborcy aktywizują się

Zdjęcie pobrano z www.day.kiev.uaW ślad za Rosją separatystyczne ambicje tym razem mieszkańców Zakarpacia poparł nowo wybrany premier węgierskiego rządu Wiktor Orban.

W pierwszym publicznym orędziu po wybraniu na trzecią kadencję Orban powiedział, że osoby węgierskiego pochodzenia, mieszkające w sąsiednich z Węgrami państwach Karpackiego regionu muszą mieć prawo do ubiegania się o autonomię polityczną i podwójne obywatelstwo.   Najwięcej uwagi nowy premier poświęcił właśnie Ukrainie, gdzie na Zakarpaciu mieszka blisko 200 tys. osób węgierskiego pochodzenia.

– Węgierska mniejszość musi otrzymać znacznie większe uprawnienia – w tym i stanowiska w samorządach Zakarpacia. Kolejne ważne pytanie to podwójne ukraińsko-węgierskie obywatelstwo oraz autonomię w ramach ukraińskiego państwa – te słowa, wypowiedziane przez Wiktora Orbana niejednokrotnie były powtarzane przez innych węgierskich polityków. W tej sprawie mówią oni jednym głosem z Rosjanami, którzy też wymagają dla swoich rodaków na wschodzie specjalnego statusu dla języka rosyjskiego oraz federacyjnego ustroju państwa.

Redakcja, bwp


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code