Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Startupy znad Dniepra wkraczają na polski rynek

Startupy znad Dniepra wkraczają na polski rynek

Fot. novator.io

Niższy w porównaniu do innych krajów europejskich próg wejścia, duża gama grantów unijnych, czy też większa wypłacalność – to tylko niektóre z powodów, dla których ukraińscy przedsiębiorcy wybierają Polskę.

Według przedstawicieli Polish-Ukrainian Startup Bridge, inicjatywy wspierającej rozwój startupów na Ukrainie, za rozszerzeniem działalności na rynek polski, przemawiają również otwartość jego graczy na innowacyjne pomysły oraz brak systemowych instrumentów wsparcia w rodzimym kraju.

W raporcie StartupBlink przedstawiającym 1000 miast i 100 krajów z największym potencjałem startupowym Ukraina uplasowała się na 29 miejscu. To o dwie pozycje lepiej niż w ubiegłym roku. Najwyżej wśród ukraińskich metropolii – na 32 miejscu – znalazł się Kijów. W klasyfikacji zostało uwzględnionych łącznie 7 ukraińskich miast, w tym po raz pierwszy Dnipro. Co ciekawe, żadne z nich poza Kijowem nie zajęło miejsca w pierwszej 300 rankingu, co świadczy o ogromnej dysproporcji w rozwoju gospodarczym regionów.

Rozwój ukraińskiego rynku jest napędzany przez coraz większe inwestycje zza granicy. W 2019 roku w ukraińskie startupy i firmy IT zainwestowano 510 mln dolarów, czyli o ponad 50 proc. więcej niż rok wcześniej. W ponad 80 proc. przypadków inwestorami były zagraniczne fundusze inwestycyjne.

Zarówno Polska, jak i Ukraina nie należą do czołówki krajów w kontekście zakładania i prowadzenia startupów. Zasadnicza różnica pomiędzy państwami jest jednak taka, że w przypadku tego drugiego wyraźnie brakuje systemowych instrumentów wparcia, które by ułatwiły prowadzenie działalności na rodzimym rynku. Sprawia to, że wiele projektów rozwija się całkowicie bootstrapowo, czyli bez angażowania kapitału z zewnątrz.

Jednym ze startupów, które zdecydowały się rozszerzyć swoją działalność na Polskę, jest ukraiński serwis WARETEKA. Platforma ta umożliwia użytkownikom maksymalnie szybko wyszukanie, wynajęcie lub sprzedaż hali, magazynu albo nieruchomości komercyjnej. Na polskim rynku nieruchomości komercyjnych nie ma jednej platformy łączącej bazy magazynów, usług 3PL, czyli logistyki opartej na wykorzystaniu firmy zewnętrznej, operatorów fulfilment i biur nieruchomości. Serwis Wareteka powstał właśnie po to, by rozwiązać ten problem. Na współpracy z kolei zyskują nie tylko małe czy średnie firmy, lecz też sami operatorzy 3PL, dzięki dotarciu do zupełnie nowego segmentu klientów, zwiększeniu obrotu środków oraz powierzchni.

Tej samej decyzji podjął się również ukraiński startup FIWAY. Założyciele Fiway postawili na produkcję routerów, które pozwalają uzyskać stabilny dostęp do sieci Wi-Fi między innymi w autobusie, samochodzie czy też na jachcie. W ciągu dopiero dwóch lat od powstania projektu Fiway zabezpieczył internet w niemal 2,5 tys. autobusach, 392 samochodach oraz na 37 jachtach na Ukrainie, ale również w innych krajach europejskich.

Więcej na stronie https://mamstartup.pl/ukrainskie-startupy-smialo-wkraczaja-na-polski-rynek

Walentyna Jusupowa, 16 grudnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *