Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Stanisław Karczewski spotkał się z białoruską młodzieżą w ramach szkoły Ruchu „O Wolność”

Stanisław Karczewski spotkał się z białoruską młodzieżą w ramach szkoły Ruchu „O Wolność”

Fot.: Kancelaria Senatu RP

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się 26 lipca 2018 r. w Senacie z młodzieżą białoruską. Na nurtujące młodych Białorusinów pytanie, czy jest nadzieja na „europejskość” Białorusi, marszałek Senatu odpowiedział, że Polsce bardzo na tym zależy.

Prawie 30 młodych Białorusinów przybyło do Polski w ramach corocznej szkoły letniej Ruchu „O Wolność”, odbywającej się w br. pod hasłem „Miejsce Białorusi w Europie”.  Młodzieży towarzyszyli współprzewodniczący zarządu Fundacji Białoruski Dom Warszawa Aliaksandr Zarembiuk i przedstawiciel opozycji białoruskiej Yury Hubarevich. Fundacja prowadzi działania na rzecz rozwoju demokracji i białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego, współpracy transgranicznej i edukacyjnej oraz wsparcia białoruskiej diaspory w Warszawie.

Podkreślił, że Polsce zależy  na tym, aby polsko-białoruskie i europejsko-białoruskie kontakty były jak najlepsze. „Chcemy, aby  Białoruś była otwarta na Europę, chcemy otwierać tę furtkę do Europy, do Unii Europejskiej dla Białorusi” – zadeklarował marszałek Senatu. „Stąd moje wizyty w Waszym kraju. Nasze relacje są bardzo zmienne. Czasami wydaje się, że są bardzo dobre i ta furtka się otwiera, a czasami jest gorzej i ona się zamyka. Ale jesteśmy optymistami i trwamy przy tym,  aby przywrócić Białoruś Europie” – powiedział. „Polska to dumny naród, który ceni sobie wolność. Cenimy i dbamy o naszą historię, o nasze dziedzictwo narodowe. Tylko ten naród, który o to dba, dba też o swoją przyszłość”- powiedział Stanisław Karczewski.

Zdaniem marszałka Senatu, Polska rozwija się bardzo dynamicznie, także dzięki temu, że jest suwerenna i bezpieczna. Zwrócił uwagę na duży i trwały wzrost gospodarczy oraz niskie bezrobocie. „To jest nasz wielki sukces, ale nie osiągnęliśmy tego z dnia na dzień, tylko w efekcie długiego procesu, trwającego od 30 lat. Cały czas budujemy naszą wolność i demokrację. Jestem przekonany, że nasze relacje będą coraz lepsze. Białoruś współpracująca z Europą jest dla Polski wartością dodaną ” – oświadczył.

Młodzi Białorusini mówili o tym, co im się najbardziej podoba w Polsce, a mianowicie o „świetnym państwie, w którym panuje duch wolności”, ulicach pełnych ludzi, a nie sił policyjnych, protestach, których nikt nie zabrania, szacunku dla historii, wyrażonym m.in. w odbudowie Warszawy ze zniszczeń wojennych i licznych pomnikach, wspaniałych muzeach takich, jak Polin czy  Chopina. Mówili też o zielonej Warszawie, ścieżkach rowerowych, bateriach słonecznych, klimatyzowanym transporcie miejskim. Podkreślali, że są pod wrażeniem otwartości i życzliwości marszałka Senatu, a także tego, że bez żadnych problemów mogli przysłuchiwać się obradom Senatu.

Słowo Polskie na podstawie informacji Senat.gov.pl, 01.08.18 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code