Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Srebrny jubileusz Towarzystwa im. doktora Rolle w Kamieńcu Podolskim

Srebrny jubileusz Towarzystwa im. doktora Rolle w Kamieńcu Podolskim

Kamieniecka katedra pw. Świętego Piotra i Pawła 5 października stała się miejscem, gdzie zebrali się członkowie i przyjaciele miejscowego Polskiego Towarzystwa im. doktora Rolle z okazji jubileuszu 25-lecia tej organizacji.

Uroczystą Mszę Świętą ks. Alojzy Kosobucki rozpoczął od procesji. Razem z wiernymi kroczyli w niej Konsul Generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek, zastępca burmistrza Kamieńca Podolskiego Wasyl Cukacz, deputowani do RM, prezesi polskich organizacji społecznych z Podola i Kijowa, członkowie Stowarzyszenia i parafianie.

W kazaniu wygłoszono wiele dobrych słów o ponad 300-osobowej organizacji, zrzeszającej Polaków prastarego miasta – wspomniano o licznych wyjazdach, spotkaniach, imprezach, odrodzeniu na polskich folwarkach szkoły z pogłębionym nauczaniem języka polskiego. Helena Gałka, wieloletni prezes Stowarzyszenia oraz wice-prezes Stanisław Nagorniak są żywym świadectwem odrodzenia duchownego oraz kulturowego miejscowego środowiska polskiego.

Obecni usłyszeli przede wszystkim o dr. Rolle. Jak mawiają dziś niektórzy polscy historycy „Złoty pomnik dla Antoniego Rolle nie kosztował by tyle, co kosztuje jego wniosek kulturalno-polonijny”.

Po zakończeniu Mszy Świętej goście i gospodarze przenieśli się pod pomnik Jana Pawła II i Jerzego Wołodyjowskiego, gdzie złożyli kwiaty i zaśpiewali „Barkę”.

Kolejna uroczysta część obchodów 25-lecia Towarzystwa im. doktora Rolle odbyła się na sali konferencyjnej hotelu „Kleopatra”. Rozpoczęła się ona koncertem w wykonaniu zespołów artystycznych z Kamieńca Podolskiego. Solenizanci przyjmowali życzenia owocnej pracy i długich lat życia od władz miasta (Wasyl Sukacz), Konsulatu Generalnego RP w Winnicy (Krzysztof Świderek), Związku Polaków Ukrainy (Antoni Stefanowicz) oraz przedstawicieli duchowieństwa.

Pięknym akcentem świętowania stała się przysięga małego Jerzego Wołodyjowskiego, który, jakby w imieniu całej organizacji, obiecał nadal bronić polskości i Kresów przed każdym, nawet najbardziej niebezpiecznym wrogiem.

Helena Gałka w imieniu całego Towarzystwa podziękowała wszystkim, którzy razem z nią i Panem Nagorniakiem przyczynili się do odrodzeniu Polskości na Podolu, szczególnie – Walentynie Michajłowskiej, Antoniemu Szpyczko oraz księżom i braciom zakonnym, bez których Kamieniec Podolski wyglądałby całkiem inaczej.

Świętowanie 25-lecia jubileuszu jednej z pierwszych pokomunistycznych polskich organizacji w Kamieńcu Podolskim zakończyło się późnym wieczorem.  Goście z różnych stron Ukrainy i Polski po raz kolejny żegnali się z perełką Kresów – Kamieńcem Podolskim…

Franciszek Miciński

GK

Zdjęcia z Kamieńca Podolskiego

{morfeo 650}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *