Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Spotkanie z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej w Winnicy (uaktualnione)

Spotkanie z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej w Winnicy (uaktualnione)

Zdjęcie udostępnione przez Andrzeja LewandowskiegoKonsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej zaprosił dnia 27 października br. wszystkich nauczycieli z Winnickiego Obwodu Konsularnego na uroczyste spotkanie zorganizowane w Sali konferencyjnej hotelu „Podole”. Zaproszeni goście licznie stawili się na uroczystość swojego święta.

Spotkanie poprowadził konsul Damian Ciarciński, rozpoczął konferencję od powitania gości w imieniu własnym i wszystkich pracowników Konsulatu RP. Następnie omówił nowe zasady współpracy z polską placówką dyplomatyczną po zmianie prawnej, tj. po przekazaniu dotychczasowych kompetencji spraw polonijnych spod gestii Senatu RP pod Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Prowadzący przypomniał, że do 9 listopada organizacje polskie na Ukrainie mogą składać własne projekty związane z działalnością statutową do Konsulatu RP w Winnicy; istnieje możliwość dofinansowania projektów ze środków przeznaczonych na te cele: zakupu sprzętu, dofinansowania napraw i remontów, a także realizację edukacyjną czy też kulturalną. W kwestii podręczników do nauki języka polskiego należy zwracać się do Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, a złożone zamówienie powinno zostać zrealizowane w kolejnym roku szkolnym.

W trakcie spotkania poinformowano również nauczycieli o olimpiadzie języka polskiego, zasadach udziału i kolejnych etapach poprzedzających finał. Konsul Damian Ciarciński naświetlił również zasady rekrutacji młodzieży na studia w polskich uczelniach. Zaznaczył, że wszelkie informację zostaną podane na stronie internetowej Konsulatu RP w Winnicy.

Kolejnym punktem spotkania była rozmowa z polskimi parlamentarzystami, obserwatorami wyborów do Rady Najwyższej Ukrainy. Polska delegacja przybyła wraz z Konsulem Generalnym RP w Winnicy panem Krzysztofem Świderkiem. Polskiej delegacji parlamentarnej przewodniczyła posłanka Małgorzata Gosiewska, która w imieniu własnym i całej delegacji powitała nauczycieli, zasiadających na Sali, krótko opowiedziała o misji, z jaką polscy przedstawiciele przybyli do Winnicy i wyraziła radość z powodu spotkania się w tak licznym gronie. Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze. Nauczyciele otrzymali także prezenty książkowe od polskiej placówki dyplomatycznej i tematyczne publikacje naukowe.

Na zakończenie konferencji odbył się bankiet, któremu towarzyszyły rozmowy kuluarowe i  spotkania w mniejszym gronie. Konferencja zakończyła się o godzinie 14, zgodnie z harmonogramem. Organizatorom Dnia Edukacji Narodowej  należą się nasze podziękowania za pamięć o naszym święcie i zorganizowanie uroczystości.

HP

Zdjęcia z imprezy, udostępnione przez posła Andrzeja Lewandowskiego

{morfeo 212}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code