Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » „Spotkanie z Janem Pawłem II” – konferencja z udziałem znanych osobistości w Kamieńcu Podolskim

„Spotkanie z Janem Pawłem II” – konferencja z udziałem znanych osobistości w Kamieńcu Podolskim

14 czerwca w Sali Konferencyjnej hotelu „Kleopatra” w Kamieńcu Podolskim odbyła się konferencja naukowa pod tytułem „Spotkanie z Janem Pawłem II”.

W konferencji jako prelegenci wzięli udział żona Ambasadora RP na Ukrainie Hanna Litwin, senator RP Stanisław Gogacz, ks. Mirosław Jagielski (proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi-Andrzejowie), bp. Leon Dubrawski, Jan Malicki (Studium Europy Wschodniej UW) przedstawiciel polskiej społeczności Kamieńca Stanisław Nagorniak, ks. Ryszard Karapuda (proboszcz kościoła w Wołoczysku) oraz Konsul Generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek. Swoje referaty, czasami przypominające serdeczne opowieści o spotkaniach z Papieżem Polakiem, wygłaszali oni dla Polaków winnickiego okręgu konsularnego, kleryków seminarium duchownego Gródka Podolskiego oraz duchowieństwa.

Wygłaszanie referatów było przeplatane poezją o Janie Pawle II oraz muzyką w wykonaniu Młodzieżowej Parafialnej Orkiestry Dętej „Ad Astra” z parafii ks. Mirosława.

Hanna Litwin opowiedziała o smutnych i wesołych chwilach swojego życia, związanych z postacią Jana Pawła II. Pracując z mężem w polskiej placówce dyplomatycznej w Rzymie, mieli możliwość kilkakrotnego spotykania się z Papieżem. Odczuwali, że słowa „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi”, które ten wygłosił podczas pierwszej pielgrzymki w Polsce, urzeczywistniają się, nie zważając na próby dezinformacji ze strony ZSRR. „Papież radości”, tak określiła Pani Litwin Jana Pawła II, przyczynił się do zmiany polityki europejskiej a jego śmierć traktowała jak śmierć osoby z bardzo bliskiej rodziny. Śmierć Papieża Polaka zastała Henryka Litwina z rodziną w Moskwie i późną nocą zdecydowali się  na pójście do kościoła w Moskwie i modlitwę w intencji Jana Pawła II…

Bardzo gruntowną analizę wypowiedzi Papieża dotyczących Polaków i Polonii za granicą przedstawił senator Gogacz. Potwierdził, że Karol Wojtyła nigdy nie dzielił Polaków na swoich i cudzych, zawsze traktował te ponad 20 milionów rodaków jak część narodu polskiego.

– Wielka rodzina, wychodząca z jednego pnia, w żadnym wypadku nie emigracja, ale ludzie, którzy zdołali zachować wiarę przodków. Stanisław Gogacz był bardzo wzruszony faktem, że najstarsi Polacy z Okopów Świętej Trójcy (tego samego dnia, 14 czerwca tam odbyła się pierwsza od 70 lat Msza Odpustowa) zachowali klucz od spalonej w ich wsi świątyni rzymskokatolickiej. Wypowiedź senatora wywołała gromkie brawa publiczności.

Profesor Jan Malicki też opowiedział o swoim spotkaniu z Papieżem Polakiem w Radzyminie pod Warszawą oraz o zdumieniu, które wywołał obecny wygląd kościoła w Okopach: „Jeszcze 6 lat temu ta świątynia leżała w ruinach, dziś nie mogę uwierzyć, że to te sam kościół, który widziałem podczas swojej ostatniej wizyty”.

Przepiękne świadectwo o znaczeniu Jana Pawła II w swoim życiu przekazała siostra urszulanka Teresa Iwan. Równie ciekawe i też oparte na faktach z własnego życia opowiadanie przygotował kamieniecczanin Stanisław Nagorniak. Wspomniał o organizowanej w 1968 roku w Chabarowsku konferencji, poświęconej wrogom ZSRS, podczas której Polska była wymieniona, jako jeden z głównych wrogów przez to, że 90% jej mieszkańców wyznają katolicyzm.

Finałowe referaty wygłosili biskup ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski, oraz ks. Ryszard Karapuda. Pierwszy skoncentrował się na pielgrzymkach JPII na Ukrainę oraz reakcji na nie ówczesnego prezydenta Kuczmy a drugi przeczytał wspomnienia sekretarza Papieża Polaka o ostatnich dniach jego życia i wielkiej sile charakteru słabego ciałem ale mocnego duchem Karola Wojtyły.

Podsumowując, konferencja „Spotkanie z Janem Pawłem II” zapoczątkowała cykl spotkań, poświęconych Papieżowi Polakowi i, sądząc z reakcji słuchaczy, przybliżyła im postać tego Świętego, utwierdzając w wierze, że warto i trzeba prosić Boga za jego wstawiennictwem.

Główny organizator konferencji – Konsulat Generalny RP w Winnicy.

Jerzy Wójcicki, bwp

Zdjęcia z konferencji

{morfeo 594}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *