Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Spotkanie z Herbertem w Żytomierzu

Spotkanie z Herbertem w Żytomierzu

W marcu w Ukraińskim Domu w Żytomierzu odbył się wieczór poetycki „Spotkanie z Herbertem”. Spotkanie stało się podsumowaniem Forum Młodych Polaków, które odbyło się w Bolszowcach na terenie obwodu iwano-frankowskiego w grudniu ubiegłego roku, zorganizowanego przez Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku.

Wówczas spotykała się aktywna młodzież polskiego pochodzenia w wieku 17-35 lat z różnych organizacji polskich na Ukrainie. Żytomierz reprezentowali członkowie Studenckiego Klubu Polskiego, Zjednoczenia Szlachty Polskiej oraz Żytomierskiego Polskie Centrum Edukacji i Nauki.

Wszystkie nabyte umiejętności, wiedzę oraz doświadczenie, żytomierska młodzież mogła wdrażać w trakcie przygotowania i przeprowadzenia wieczoru poetyckiego.

Na spotkaniu zaproszeni goście mieli możliwość bliżej poznać postać Zbigniewa Herberta, oglądając przygotowaną prezentację, poznawali jego rodzinę i lata dziecięce poety.

Z wielką przyjemnością goście wysłuchali wierszy, recytowanych przez młodzież, uczestników projektu. Wiersze Herberta, wzbudzały refleksję i zrozumienie tego, jak ważne są proste sprawy i proste słowa.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, kto przyczynili się do organizacji wieczoru poetyckiego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta.

Zbigniew Bolesław Ryszard Herbert – polski poeta, eseista, dramaturg, twórca słynnego cyklu poetyckiego „Pan Cogito”, kawaler Orderu Orła Białego. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof. Urodził się we Lwowie w 1924 roku. Wiersze Herberta tłumaczono na język angielski (wydany dzięki pomocy Czesława Miłosza i w jego przekładzie w 1968 roku wybór Selected Poems), włoski, czeski, holenderski, szwedzki i węgierski. Do najważniejszych nagród, którymi wyróżniony został Herbert, należą: nagroda im. Nikolausa Lenaua (1965), nagroda im. Herdera (1973) i nagroda im. Petrarki (1978). Łącznie Zbigniew Herbert jest laureatem ponad dwudziestu róznych nagród literackich.

Roman Ignatiuk, 04.04.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code