Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Spotkania z filmem polskim w Winnicy

Spotkania z filmem polskim w Winnicy

Winnicki Kulturalno-Oświatowy Związek Polaków, na czele z Alicją Ratyńską podjął się ciekawego wyzwania. Dysponując odpowiednim sprzętem, technicznym zamierzają zrzeszyć miejscowych Polaków wokół polskiego kina w ramach „Spotkania z Filmem Polskim”.

Pomysł realizacji Spotkań polega na wyświetlaniu co każdą drugą i czwartą sobotę miesiąca jednej ze znanych polskich produkcji filmowych. I to nie tylko komedii czy filmów akcji ale przede wszystkim kina o treści historycznej i patriotycznej.

27 września w pierwszą inauguracyjną sobotę, otwierającą „Spotkania z filmem polskim” na sali Polonijnego Multicentrum, znajdującego się w Szkole nr 7, zebrali się członkowie WKOZP, konsulowie KG RP w Winnicy, prezesi innych polskich organizacji społecznych miasta, przedstawiciele instytucji kultury oraz studencka młodzież. Po słowie powitalnym, wygłoszonym przez Alicję Ratyńską, konsul Edytę Niedźwiedzką oraz innych zaproszonych gości, widzowie mogli obejrzeć jedną z ciekawszych polskich produkcji ostatnich lat: „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Opowieść o życiu w PRL zwykłego robotnika, który z biegiem lat zmienił się w charyzmatycznego przywódcę i umieścił Polskę w czołówce światowych newsów, uczy jak bronić i walczyć o wolność, czasami ceną własnej słabości nawet nie zważając na brak odpowiedniego doświadczenia i edukacji. Film w pewnej mierze daje odpowiedź na pytanie – czy jeżeli na miejscu Lecha Wałęsy pojawił się inny aktywista, to czy historia potoczyła by się tak samo? Już w latach 80. XX wieku polskie społeczeństwo miało stanowczo dość komunistycznej hegemonii wschodniego sąsiada i marzenie o wolności w sercu milionów Polaków znalazło swoje urzeczywistnienie dzięki który znalazł się w dobrym miejscu we właściwym czasie.

W atmosferę filmu wprowadziła widzów Alicja Lipska, wieloletnia pracowniczka obwodowego muzeum krajoznawczego, która z historycznego punktu widzenia powiązała wydarzenia lat 80 mających miejsce w Polsce z tym, co dzisiaj dzieje się na Ukrainie. Członkom i gościom zaprezentowano nowoczesny sprzęt multimedialny, zakupiony przy współpracy z polskim Stowarzyszeniem „Integracja Europa-Wschód”, z którego korzystano przy projekcji „Człowieka z nadziei”.

Następne seanse są zaplanowane już do końca bieżącego roku. W następnych miesiącach na widzów w Polonijnym Multicentrum czekają „Popiełuszko” Rafała Wieczyńskiego, „Czarny Czwartek” Antoniego Krauze, „Pianista” Romana Polańskiego i inne znane filmy o Polsce i polskich patriotach, żyjących na przestrzeni kilku wieków.

 

Konsul KG RP w Winnicy Edyta NiedźwiedzkaCieszymy się, że w Winnicy powstał projekt „Spotkania z filmem polskim”. Teraz każdy z miejscowych Polaków, który będzie chciał „dotknąć” polskiej kultury w postaci polskiego filmu będzie mógł tutaj przyjść i poznawać najlepsze polskie produkcje. Zaczynamy od „Wałęsy. Człowieka z nadziei”, w dużej mierze dzięki tej osobie mamy dzisiaj wolną Polskę – konsul Niedźwiedzka podziękowała organizatorom za wcielenie w życie dobrego pomysłu i życzyła by każdy widz wykorzystał te kilka godzin, by powiększyć swoją wiedzę o kraju przodków.

 

 

Prezes WKOZP Alicja RatyńskaObiecam, że jak tylko zostanie nam udostępniony najnowszy film „Miasto ’44”, opowiadający o gorących dniach sierpnia 1944 roku, kiedy w stolicy wrzało Powstanie Warszawskie, od razu zaprezentujemy go w ramach naszego projektu. Zapraszam do oglądania wszystkich filmów, które mamy w naszej ofercie. Specjalnie wybraliśmy sobotę, dzień wolny od pracy, by jak najwięcej osób zainteresowanych mogło nas odwiedzać – mówi główny organizator imprezy Alicja Ratyńska.

 

 

Pod koniec części oficjalnej zespół „Srebrne Głosy”, działający przy Kulturalno-Oświatowym Związku Polaków wykonał dwie piękne polskie ludowe piosenki. Wykonane bez żadnego akompaniamentu, głosy uświetniły początek realizacji nowego projektu „Spotkania z filmem polskim”.

Dzięki WKOZP mieszkańcy Winnicy już po raz kolejny mają możliwość oglądać polskie filmy na szerokim ekranie w dobrej jakości. Przez dwa ostatnie lata podobne pokazy organizują polskie woluntariuszki w bibliotece Timiriaziewa (Klub Kina Polskiego). Każdego roku na Podolu przez Instytut Polski w Kijowie przy współorganizacji Konsulatu Generalnego RP w Winnicy odbywają się również Dni Kina Polskiego.

Jerzy Wójcicki

GK

 

Zdjęcia z otwarcia „Spotkań z filmem polskich w Winnicy”

{morfeo 647}


{youtube}{/youtube}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *