Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Spotkanie organistów w Łucku

Spotkanie organistów w Łucku

Fot. kmc.media

„Tradycja muzyczna Kościoła powszechnego stanowi bezcenny skarb, który wyróżnia się spośród innych przejawów sztuki przede wszystkim tym, że śpiew sakralny połączony ze słowami stanowi niezbędną i nieodłączną część uroczystej liturgii” (Sacrosanctum Concilium, 112).

W sobotę 14 grudnia, w dzień wspomnienia liturgicznego św. Jana od Krzyża, w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku odbyło się zebranie organistów diecezji łuckiej.

Niestety przybyli tu przedstawiciele nie wszystkich parafii, jednak ci, którzy wzięli udział w wydarzeniu, nie żałowali. Spotkanie było złożone z trzech bloków informacyjnych. Pierwszy z nich poświęcony był ludowemu śpiewu liturgicznemu, w szczególności problemom wyboru repertuaru, w drugim muzycy zapoznali się z podstawami śpiewu gregoriańskiego. Szczególnie interesujący był dla nich warsztat poświęcony aspektom wykonania organowego akompaniamentu odpowiedzi na Mszy, który przeprowadził organista katedralny Piotr Suchocki. Według uczestników wykłady i warsztaty były treściwe i przydatne, jednak za krótkie.

Po zakończeniu programu spotkania wszyscy  uczestnicy wzięli udział w Mszy św., którą odprawił ordynariusz diecezji łuckiej biskup Witalij Skomarowski oraz proboszcz parafii katedralnej ks. kanonik Paweł Chomiak.

Zgodnie z normami kościelnymi, w czasie liturgii zostały wykonane stałe części z Mszy św.XVIII dla dni powszednich Adwentu i Wielkiego Postu oraz tradycyjne antyfony adwentowe poświęcone Bogurodzicy (wkrótce szukajcie na stronie).

Podczas spotkania organiści diecezji nie tylko zdobyli nową wiedzę, ale także poznali się bliżej,   skontaktowali się. To było pierwsze spotkanie zapoznawcze; planuje się, że następne będzie szersze zarówno pod względem geografii, jak i bogatsze w wiedzę i umiejętności.

Lidia Baranowska za: Anatolij Olich, 25 grudnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code