Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Spotkanie Glińskiego i Rozenki w dobrej atmosferze

Spotkanie Glińskiego i Rozenki w dobrej atmosferze

Fot. TVP Info

W Warszawie odbyło się spotkanie wicepremiera Piotra Glińskiego i wicepremiera Ukrainy Pawło Rozenki. Minister kultury wraz polsko-ukraińską delegacją złożył też wizytę na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli.

Rozmowy były trudne, ale w dobrej atmosferze. Obie strony chcą znaleźć porozumienie – powiedział w piątek minister kultury Piotr Gliński po spotkaniu z wicepremierem Ukrainy Pawło Rozenką. Zapowiedział, że rozmowy ze stroną ukraińską będą kontynuowane.

„Myślę, że jest krok do przodu. Rozmowy były trudne, ale – tak się mówi często – w dobrej atmosferze, w tym sensie, że obie strony chcą znaleźć porozumienie” – powiedział minister kultury Piotr Gliński.

Jak dodał, jednym z pomysłów na prowadzenie dialogu w kwestii pomników i upamiętnień jest „przeniesienie dialogu na wyższy poziom polityczny”. „Ten zespół, mechanizm czy płaszczyzna rozmów na poziomie wicepremierów obu krajów, rokuje lepiej niż rozmowy osób związanych z historią tak silnie, że często radykalizujących swoje podejście do kwestii trudnych. To są – nie ukrywam – sprawy trudne. Ja też jasno przedstawiłem stanowisko strony polskiej. Prawda historyczna jest podstawowa i od prawdy historycznej nie będziemy odchodzić” – podkreślił wicepremier.

Gliński zapowiedział, że „rozmowy ze stroną ukraińską będą kontynuowane poprzez członków delegacji. Zostałem zaproszony do Kijowa na następną turę rozmów. Myślę, że w momencie, gdy będziemy gotowi, udam się do Kijowa na spotkanie z wicepremierem Rozenką”.

Minister kultury poinformował także, że podczas piątkowych rozmów ustalono, jak będzie wyglądał „proces dochodzenia do tego, żeby stworzyć warunki dla ekshumacji, inwentaryzacji i pochówku”.

Wcześniej polsko-ukraińska delegacja złożyła wieniec pod pomnikiem poświęconym żołnierzom Ukraińskiej Republiki Ludowej Broniącym Wolności Ukrainy i Polski w latach 1918-1920. Następnie zapalili znicz przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu.

W spotkaniu oprócz wicepremierów Polski i Ukrainy wzięli udział także wiceminister kultury Jarosław Sellin, wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki, po stronie ukraińskiej – minister kultury Ukrainy Jewhen Nyszczuk, ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca, wiceszef MSZ Ukrainy Wasyl Bodnar i współprzewodnicząca grupy ds. współpracy parlamentarnej z Polską Oksana Jurynec.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 18.02.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code