Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Słodkie pożegnanie karnawału w szkole im. Grocholskich w Winnicy

Słodkie pożegnanie karnawału w szkole im. Grocholskich w Winnicy

11 lutego 2021 roku uczniowie Sobotnio-Niedzielnej Szkoły im. Grocholskich, działającej przy Chrześcijańsko-Demokratycznym Związku Polaków w Winnicy mieli wspaniałą okazję spędzić wspólnie czas podczas corocznego Tłustego Czwartku, tradycyjnego spotkania karnawałowego.

Zebrani w winnickim Centrum Mniejszości Narodowych z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści Pani Lidii Paulukiewicz, nauczycielki języka polskiego, skierowanej do pracy w Winnicy przez ORPEG, o współczesnych tradycjach tłustoczwartkowych oraz o sposobie obchodzenia karnawału w dawnej Polsce.

Tłusty Czwartek i będące jego nieodłączną częścią pączki, to jedna  z najbardziej znanych polskich tradycji. To ulubione święto wszystkich miłośników słodyczy, jeden z najsłodszych dni w roku, który poprzedza rozpoczęcie Wielkiego Postu.

Zwyczaj jedzenia pączków zyskał popularność w XVII wieku. Pierwotnie pączki były wyrabiane z ciasta chlebowego i smażone na głębokim tłuszczu. Wbrew temu, co wiemy obecnie, kiedyś pączki były nadziewane słoniną i boczkiem. W XVIII wieku do wypieku zaczęto używać drożdży. To wtedy pączki zyskały swój kulisty kształt i lekkość.

W Polsce w Tłusty Czwartek prawie wszyscy pochłaniają ogromne ilości pączków z nadzieniem oraz faworki. W tym dniu pod znanymi cukierniami w całej Polsce ustawiają się kolejki sięgające nawet kilkuset metrów. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w Tłusty Czwartek nie zje ani jednego pączka, to dalszej części roku nie będzie mu się wiodło. Polskie przysłowie mówi: „Kto w

Tłusty Czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zniszczą pole i będzie miał pusto w stodole”.

Miła i przyjemna atmosfera tego dnia udzieliła się wszystkim, było dużo śmiechu i dobrej zabawy. Zebrani częstowali się pączkami, chrustem i innymi pysznościami oraz pożegnali ostatnie dni karnawału.

Działalność szkoły jest objęta patronatem Fundacji Wolność i Demokracja, KPRM oraz rodziny Grocholskich z Warszawy (potomków Grocholskich ze Strzyżawki pod Winnicą).

Wiktoria Bednarska, 16 lutego 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code