Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Sławutczanie na Ogólnoukraińskim Dyktandzie Języka Polskiego

Sławutczanie na Ogólnoukraińskim Dyktandzie Języka Polskiego

W dniu 18 maja 2019 roku, osiemnastu uczniów Polskiej Szkoły Sobotniej w Sławucie, brało udział w VI Ogólnoukraińskim Dyktandzie Języka Polskiego  „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy … po polsku. Dyktando z języka polskiego na Ukrainie”, które odbywało się w Chmielnickim, Żytomierzu, Winnicy, Odessie, Kropywnyckim, Lwowie, Kijowie, Czerniowcach oraz Równem.

Dyktando to realizowane jest przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach projektu „Biało-czerwone ABC” przy wsparciu Senatu RP. Jego celem jest propagowanie poprawności ortograficznej poprzez umiejętność pisania ze słuchu. Biorą w nim udział chętni, zarówno dzieci, jak dorośli. Kategorie przyznawania nagród są trzy i zależą od wieku uczestników. Nasi uczniowie nie zajęli pierwszych miejsc, choć pani Swietłanie Szyker niewiele zabrakło, by znaleźć się w pierwszej trójce w kategorii dorosłych.

Szczególnie oklaskiwane są zawsze, nagrody przyznawane najmłodszym i najstarszym uczestnikom konkursu. Najstarszą uczestniczką okazała się pani Olena Borodina ze Sławuty. Jako nagrodę otrzymała zestaw czterech filiżanek. Pech chciał, że torebka, w której znajdowały się filiżanki była źle sklejona i prezent upadł na posadzkę.

Dwie filiżanki, jak to mówili niektórzy,  „stłukły się na szczęście”, ale pozostały jeszcze dwie, z których nasza sławutczanka będzie mogła popijać herbatę czy kawę i wspominać dżdżysty dzień, w czasie którego, pisała dyktando w Chmielnickim.

Pozostali uczniowie, mimo niepogody mieli doskonałe humory i analizowali pisownię niektórych wyrazów.

Miejmy nadzieję, że wielu uczestników Dyktanda pewnych błędów już więcej nie powtórzy.

Barbaro Burska, nauczyciel skierowany przez ORPEG do pracy  w ZPU Oddział w Sławucie, 22 maja 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code