Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Sławuta gościła Pana Hr. Henryka Grocholskiego

Sławuta gościła Pana Hr. Henryka Grocholskiego

P.Hr. Henryk Grocholski, Ks.proboszcz sławutskiej parafii pw Św. Doroty Wadym Pidkowa, siostra Urszula (Zgromadzenie Opatrzności Bożej), P. Paweł Wiszniewski – Prezes Polskiego Stowaryzszenia K.-O. im. Romana D. Sanguszki, P. Wiktoria Wiszniewska – V-Prezes Stowarzyzszenia

Dnia 2 czerwca Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Romana Damiana Sanguszki w Sławucie, oraz administracja sławuckiej parafii pw Św. Doroty  miały zaszczyt powitać po raz pierwszy na ziemi sławuckiej Pana Hr. Henryka Grocholskiego, potomka jednej z najwybitniejszych rodzin szlacheckich Rzeczypospolitej Polskiej – hrabiowskiej rodziny Grocholskich herbu Syrokomla. Rodziny, która kiedyś była bardzo ściśle związana z rodziną książąt Sanguszków, byłych właścicieli ziem na Wołyniu.

Tym razem kościół Św. Doroty jak zawsze otworzył swe gościnne drzwi, darząc obecnych duchem historii. Msza Święta odbyła się w kaplicy kościoła, którą celebrował ksiądz proboszcz Wadym Pidkowa. Po czym dla wszystkich uczestniczących była zorganizowana krótka wycieczka do podziemia świątyni, a także na piętro kościoła, gdzie jedno z pomieszczeń z kominkiem dla drzewa nad ołtarzem kiedyś służyło osobistym gabinetem dla ostatniego Ordynata Sławuty – X Romana Damiana.

Pod czas przyjemnej rozmowy i wzajemnego zapoznania udało się jednocześnie odwiedzić jeszcze jedną kaplicę pw Matki Bożej Szkaplerznej i probostwo, w której obecnie pod kierownictwem księdza proboszcza odbywa się długo oczekiwany remont. Za co oddzielnie warto serdecznie podziękować dla księdza proboszcza Wadyma Pidkowy, sióstr ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej – siostry Urszuli (Podkarpacie) i siostry Witalii (obwód żytomierski) – za ich nieustanną pracę na chwałę Boga i dla ludzi, a także dla wszystkich najaktywniejszych parafian kościoła katolickiego w Sławucie, którzy poświęcają swój czas i różne możliwości, w tym finansowe, biorąc udział w remoncie i przez to pracują dla odbudowy Bożego Domu i rozwoju wiary katolickiej.

Po miłej rozmowie zorganizowana była także krótka wycieczka miastem po pamiętnych miejscach sanguszkowskich. I nawet dzisiaj, po tyle latach i po różnych wydarzeniach widać w niektórych miejscach Sławuty ówczesne budynki i nawet czasem się wydaje, że po różnych zakątkach i zakamarkach ukochanej Sławuty jeszcze żyje ta starożytna historia rodów magnackich, odwiedzających ją w różnych czasach i za różnych powodów.

Polskie Stowarzyszenie K.-O. im Romana D. Sanguszki wyraża ogromną wdzięczność Panu Henrykowi Grocholskiemu za przyjazd do Sławuty, za prawdziwe zainteresowanie jej historią, za tak wielką miłość do Kresów i ludzi, oraz za prezenty dla parafii Św. Doroty – książek o kilkadziesiąt egzemplarzy: pt „Wspomnienia bolesne 1917-1919” („Painful memories 1917-1919) autorstwa Zofii z Zamojskich Tadeuszowej Grocholskiej i pt „Moje wspomnienia 1849-1912” autorstwa Leona Lipkowskiego, jak i zarówno płyt – „Kolędy”, „30 lat/years” Archikatedralnego Chóru Męskiego „Cantores Minores”, dyrygent Pan Franciszek Kubicki.

Niech pamięć narodowa będzie zawsze potężnym pomostem, na którym będą rozwijać się dobre tradycji – wizyta i wzajemna przyjaźń.

Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Romana Damiana Sanguszki, mgr. Wiktoria Wiszniewska, 17 czerwca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code