Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Ślady po Wiśniowieckich w Lubieszowie

Ślady po Wiśniowieckich w Lubieszowie

Fot. https://ua.igotoworld.com

Przez Kołki i Maniewice docieramy do najbardziej wysuniętego na północ obwodu wołyńskiego – do miasta Lubieszów.

W tym dawnym  miasteczku blisko granicy z Białorusią znajduje się okazała brama olbrzymiej rezydencji Michała Serwacego Wiśniowieckiego, wzniesiona w pierwszej połowie XVIII w. na miejscu dawnego zamku Dolskich.

Książę chociaż nie mieszkał tu, jednak często odwiedzał Lubieszów, urządzając z tej okazji głośne przyjęcia dla miejscowej szlachty.

Pałac Wiśniowieckich został rozebrany jeszcze w XIX w., a rodzina Czernieckich, która otrzymała miasto, zamieniła jedną ze starych oficyn na pomieszczenie mieszkalne. Zresztą, ona też została zrujnowana w czasie pierwszej wojny światowej. Do naszych dni przetrwała wspomniana dwukondygnacyjna brama z pozostałościami herbu właścicieli nad wejściem oraz mały odcinek murów.

Dookoła rośnie spory stary park, naprzeciwko którego znajduje się klasztor i kolegium zakonu Pijarów, gdzie naukę zdobywał Tadeusz Kościuszko, o czym informuje dawny polski napis na jednym z wejść. Przed 1971 rokiem stał tutaj również barokowy kościół klasztorny o bogatych wnętrzach, wysadzony przez komunistów.

Dmytro Antoniuk, opracowanie tekstu Irena Rudnicka, 18 listopada 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code