Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Ślady po Wiśniowieckich w Lubieszowie

Ślady po Wiśniowieckich w Lubieszowie

Fot. https://ua.igotoworld.com

Przez Kołki i Maniewice docieramy do najbardziej wysuniętego na północ obwodu wołyńskiego – do miasta Lubieszów.

W tym dawnym  miasteczku blisko granicy z Białorusią znajduje się okazała brama olbrzymiej rezydencji Michała Serwacego Wiśniowieckiego, wzniesiona w pierwszej połowie XVIII w. na miejscu dawnego zamku Dolskich.

Książę chociaż nie mieszkał tu, jednak często odwiedzał Lubieszów, urządzając z tej okazji głośne przyjęcia dla miejscowej szlachty.

Pałac Wiśniowieckich został rozebrany jeszcze w XIX w., a rodzina Czernieckich, która otrzymała miasto, zamieniła jedną ze starych oficyn na pomieszczenie mieszkalne. Zresztą, ona też została zrujnowana w czasie pierwszej wojny światowej. Do naszych dni przetrwała wspomniana dwukondygnacyjna brama z pozostałościami herbu właścicieli nad wejściem oraz mały odcinek murów.

Dookoła rośnie spory stary park, naprzeciwko którego znajduje się klasztor i kolegium zakonu Pijarów, gdzie naukę zdobywał Tadeusz Kościuszko, o czym informuje dawny polski napis na jednym z wejść. Przed 1971 rokiem stał tutaj również barokowy kościół klasztorny o bogatych wnętrzach, wysadzony przez komunistów.

Dmytro Antoniuk, opracowanie tekstu Irena Rudnicka, 18 listopada 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *