Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Skype’m z ukraińskiej Uładówki do polskiej Moszczenicy

Skype’m z ukraińskiej Uładówki do polskiej Moszczenicy

W ramach realizacji programu „Biało Czerwone ABC. Program Partnerstwa Szkół”, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej RP realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja, w dniach 30 listopada i 7 grudnia 2017 r. odbyły się dwie telekonferencje między uczniami z Filii Sobotnio-Niedzielnej Szkoły  im. Grocholskich w Uładówce (Szkoła Średnia Ogólnokształcąca w Uładówce) na Ukrainie oraz młodzieżą ze Szkoły Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki w polskiej Moszczenicy.

Przed konferencjami w szkole w Uładówce przeprowadzono warsztaty plastyczne, na których dzieci kolorowały polskie symbole narodowe, mapy z zaznaczeniem polskich miast, robiły aplikacje, które wykorzystano dla stworzenia kolaży, poświęconych 100-leciu odzyskania niepodległości przez Polskę.

Telekonferencje transmitowano przez Internet za pomocą programu Skype. Na pierwszym spotkaniu uczniowie przedstawiali się w języku polskim i opowiadali o sobie. Następnie polskie i ukraińskie dzieci robiły z bibuły kwiaty w narodowych barwach pod kierunkiem polskich i ukraińskich nauczycieli dla dekorowania sali na konferencję historyczną. Po warsztatach wszyscy razem omawiali rezultaty swoje pracy przy filiżance herbaty z pysznymi ciasteczkami.

Podczas drugiej konferencji polskie dzieci przedstawiły krótką prezentację o obchodach Święta Niepodległości w Polsce, zaczynając od roku 1919. Uczniowie z polskiej i ukraińskiej szkół podzielili się w języku polskim rodzinnymi wspomnieniami. Ukraińska młodzież krótko przedstawiła swoje rodziny i recytowała wiersze patriotyczne polskich poetów.  Wszyscy razem obejrzeli zdjęcia archiwalne z różnych okresów walki o niepodległość.

Uczniowie ukraińskiej szkoły przedstawili prezentację trasy objazdu historycznego zaplanowanego na 2018 rok i wspomnieli o ciekawostkach historycznych w obwodzie winnickim. Polska młodzież zaprezentowała, co można zobaczyć podczas wycieczki do kraju nad Wisłą.

Dziękujemy Fundacji „Wolność i Demokracja”, Ministerstwu Edukacji Narodowej za wsparcie a polskiej młodzieży i nauczycielom za zainteresowanie i zaangażowanie. Czekamy na podobne spotkanie w roku 2018!

Tetiana Masłowa, 13.12.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *