Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Na mogiłach polskich legionistów na Podolu

Na mogiłach polskich legionistów na Podolu

1 LISTOPADA PRZEDSTAWICIEL KG RP W WINNICY ODWIEDZIŁ MOGIŁY POLEGŁYCH W 1920 ROKU LEGIONISTÓW POLSKICH W LETYCZOWIE, BARZE I BRAHIŁOWIE. NA CMENTARZACH W LETYCZOWIE ORAZ BARZE KWIATY SKŁADANE BYŁY Z UDZIAŁEM PRZEDSTAWICIELI MIEJSCOWYCH POLAKÓW I PARAFIAN.

Niestety o walkach polskich legionistów nie zostało za dużo informacji. Wiemy tylko, że w grudniu  1917 r.  pod Winnicą stacjonowały oddziały II korpusu Wojsk Polskich pod wodzą gen. lejtnanta Eugeniusza de Henning-Michaelisa. Korpus był formowany z Polaków w Besarabii oraz z żołnierzy rosyjskich frontów: rumuńskiego i południowo- zachodniego (tereny Wołynia i Podola). Korpus brał udział w walkach z oddziałami Czerwonej Gwardii wspólnie z jednostkami ukraińskimi. Dowództwo korpusu podejmowało próby porozumienia się z rządem Ukraińskiej Republiki Ludowej, ale wobec złożoności sytuacji do porozumienia nie doszło. Również umowa między III Korpusem a dowództwem austriackim z 22 czerwca 1918 nie została wprowadzona w życie. Kres Korpusu nastąpił nocą z 9 na 10 czerwca 1918. Jednostki polskie zostały otoczone przez przeważające siły dywizji austriackich. Wobec takiej sytuacji dowództwo polskie podjęło decyzję o niepodejmowaniu walki i podpisało kapitulację. Władze austriackie nakazały rozlokować sie oddziałom Korpusu w rejonie Pików, Janów, Chmielnik, gdzie pod koniec czerwca 1918 wraz z grupą gen. Gllasa, wtedy już dowódca płk. Juliusz Rómmel, zostały rozbrojone. Żołnierze zdemobilizowanego korpusu, zgodnie z umową podpisaną po kapitulacji, zostali w kilku transportach przewiezieni do Polski.

Jeżeli posiadacie więcej informacji o walkach Polaków na naszych ziemiach prosimy wysłać pod [email protected]. Gwarantujemy, że po sprawdzeniu, będzie ona zamieszczona w jednym z artykułów na naszym portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *