Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Sentymentalna podróż potomka ostatniego wojewody podolskiego M.L Świeykowskiego h. Trzaska

Sentymentalna podróż potomka ostatniego wojewody podolskiego M.L Świeykowskiego h. Trzaska

W drugiej połowie maja 2018 roku Podole oraz Kijowszczyznę odwiedził potomek w linii prostej ostatniego wojewody podolskiego z okresu I Rzeczpospolitej senatora Marcina Leonarda Świeykowskiego h. Trzaska uczestnika Sejmu Wielkiego – Pan Martin Stefan Swieykowski z Argentyny wraz ze swoim krewnym Panem Ryszardem Józefem de Janauis Święćkowskim z Polski.

Podróż rozpoczęli od zwiedzenia miasta Winnica. Następnym etapem podróży był Niemirów tym Pałac Potockich, kolejnym – Peczera dawna posiadłość Świeykowskich i Potockich wraz z wizytą w kaplicy – kościółku dziele wybitnego architekty Horodeckiego; miejscem pochówku Świeykowskich i Potockich oraz pozostałości i ruiny zbudowanego przez Leona Świeykowskiego pałacu/zamku w Szpikowie.

Kolejnym etapem podróży było zwiedzanie odrestaurowywanego założenia pałacowego Potockich h. Pilawa w Tulczynie. Prapradziadków Martina.

Wyjątkowo wzruszającym i chwytającym za serce etapem podróży była wizyta przy kaplicy grobowej Świeykowskich w Tetyjowie (obw. kijowski). Kaplica grobowa to jedyna pozostałość po cmentarzu katolickim w Tetyjowie. W grobowcu pochowani zostali hrabia Emanuel i hrabina Zofia z Zamoyskich h. Jelita – dziadkowie Martina. Dziś kaplica grobowa służy lokalnej społeczności katolickiej jako miejsce nabożeństw.

Po wyjeździe z Tetyjowa goście odwiedzili także pozostałości założenia parkowego i pałacu w Kaszperówce. Kolejny punkt to Biała Cerkiew i park Aleksandrówka Branickich.

W drodze powrotnej do Polski Martin i Ryszard odwiedzili rodzinną posiadłość dziadków Martina; Tokarówkę i zwiedzili – między innymi dzięki uprzejmości mieszkańców którzy dzięki przekazom własnych rodziców pamiętali ostatnich właścicieli Tokarówki; doktora UJ Emanuela i Zofii z Zamojskich Świeykowskich – ruiny pałacu zbudowanego przez dziadków Martina.

Podróż sentymentalną zakończyła się w Podhorcach, Olesku, Żółkwi i pięknym Lwowie gdzie między innymi spotkali się z synem gen. broni Stanisława Maczka – dowódcy brygady pancernej; wielkiego polskiego i holenderskiego bohatera – Panem prof. Andrzejem Maczkiem i siostrzenicą profesora Panią Karoliną.

Jak zapowiedział Pan Ryszard będzie on kultywował rodzinną tradycję i częściej odwiedzał ziemie na której żyli, tworzyli i pracowali jego krewni.

Słowo Polskie na podstawie infrormacji Ryszarda Józefa de Janauis Święćkowskiego, 08.06.18 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code