Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Senator Stanisław Gogacz odwiedza Polaków na Wołyniu, Podolu i Bukowinie

Senator Stanisław Gogacz odwiedza Polaków na Wołyniu, Podolu i Bukowinie

Lubelski senator Stanisław Gogacz (PiS) odwiedził w ramach akcji „Rodacy-Rodakom” szereg miejscowości na Podolu, Wołyniu i Bukowinie, w których mieszkają Polacy.

18-19 stycznia delegacja z senatorem Gogaczem na czele, w składzie której byli także dyplomaci z polskiej placówki w Winnicy, odwiedzili Polaków w Połonnem, Szarowieczce, Szepietówce, Latyczowie oraz Barze. Wszędzie witano gości kolędą i uśmiechem. Rodacy dziękowali historycznej Ojczyźnie w imieniu polityka za pomoc charytatywną w postaci paczek bożonarodzeniowych z żywnością, zabawkami i środkami czystości. Łącznie do Polaków na Kresach pojechało w roku 2016 prawie 1000 takich paczek.

W pierwszej części wizytacji senatorowi Stanisławowi Gogaczowi towarzyszył konsul Krzysztof Rosiński. Później doń dołączył także konsul generalny Tomasz Olejniczak.
Na spotkanie w Szarawce przybyła liczna grupa miejscowych parafian. Senator Gogacz opowiedział o nowych polskich władzach centralnych, nowelizacji Ustawy o Karcie Polaka: „Dzisiaj z państwem polskim liczy się cały świat. Poza granicami kraju mieszka ponad 20 milionów naszych rodaków”.

W imieniu Polaków Szarawki wystąpił prezes miejscowej polskiej organizacji społecznej Włodzimierz Tomusiak, który opowiedział o działalności organizacji i planach na przyszłość. Polonistka Inna Storożuk w imieniu uczniów sobotnio-niedzielnej szkółki języka polskiego podziękowała polskim władzom za wsparcie polskiego szkolnictwa na Ukrainie.

Franciszek Miciński, K.B.,  20.01.16 r.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code