Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Seminarium dla nauczycieli języka polskiego z Żytomierszczyzny

Seminarium dla nauczycieli języka polskiego z Żytomierszczyzny

25 listopada 2014 roku na Instytucie Podyplomowej Oświaty Pedagogicznej w Żytomierzu odbyło się kolejne seminarium dla nauczycieli-polonistów z obwodu żytomierskiego.

Tematem tegorocznego spotkania była: „Wspólna twórcza praca nauczyciela i uczniów w rozwoju komunikatywnej kompetencji”. Na seminarium zaproszono jednego z najlepszych specjalistów od oświaty polskiej na Ukrainie – Jerzego Kowalewskiego, doktora filologii polskiej, wykładowcę na Państwowym Uniwersytecie im. Iwana Franka we Lwowie. Pana Jerzego dobrze znają w środowisku nauczycielskim, chociażby dzięki licznym podręcznikom do nauki języka polskiego, których jest autorem.

Jerzy Kowalewski wygłosił wykład na temat: „Globalizacja nauczania języka polskiego – szansą dla Ukrainy?”. Ten bardzo aktualny temat wywołał żywą dyskusję wśród nauczycieli, w trakcie której każdy z uczestników seminarium miał możliwość wyrazić swoją opinię, oraz podzielić się własnym doświadczeniem.

Druga część seminarium odbyła się w gimnazjum humanistycznym № 23, gdzie również odbywa się nauczanie języka polskiego. Pedagog Wiktoria Wachowska przeprowadziła reprezentacyjną lekcję w siódmej klasie na temat „Powstanie Warszawskie – oczami dzieci”. Chociaż ten temat nie należy do najłatwiejszych, nauczycielka w sposób dostępny i zrozumiały wprowadziła uczniów w odległe czasy II wojny światowej, jednocześnie przypominając, że Ukraina w chwili obecnej także znajduje się w dość trudnej sytuacji, kiedy w jej wschodniej części giną nie tylko dorośli, ale także i dzieci. W trakcie lekcji wykorzystano ciekawe oraz innowacyjne metody nauczania.

Każdy uczestnik seminarium otrzymał materiały metodyczne, podręczniki oraz poszerzył zakres swojej wiedzy. Organizatorem seminarium była pani Mirosława Starowierow – przewodnicząca Związku Nauczycieli Polskich Żytomierszczyzny.

Słowo Polskie, 05.12.14 r.

GK

{morfeo 702}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *