Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Sejmowa komisja łączności z Polakami za granicą ma nową szefową

Sejmowa komisja łączności z Polakami za granicą ma nową szefową

Źródło: PAPPosłanka PiS Anna Schmidt-Rodziewicz zamieni Michała Dworczyka na stanowisku przewodniczącego sejmowej komisja łączności z Polakami za granicą.  23 lutego Schmidt-Rodziewicz poprowadziła już swoje pierwsze posiedzenie komisji.

Michał Dworczyk zrezygnował z kierowania sejmową komisją łączności z Polakami za granicą. Żródła PAP w PiS twierdzą, że ma on zostać nominowany w najbliższym czasie na funkcję wiceministra obrony narodowej. W resorcie będzie odpowiadał za Wojska Obrony Terytorialnej. Dzień wcześniej przyznał, że „nie da się przewodniczenia z komisji łączyć z pracą w ministerstwie”.

Posiedzenie sejmowej komisji w czwartek 23 lutego miało charakter zamknięty i dotyczyło sytuacji Związku Polaków na Białorusi. 12 lutego doszło do podziału w największej białoruskiej organizacji zrzeszającej Polaków – nieuznawanym przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi. Andżelika Borys, która od grudnia ponownie sprawuje w nim funkcję prezesa, wnioskowała wówczas o zawieszenie w prawach członków zarządu organizacji byłego prezesa (w latach 2012-2016) Mieczysława Jaśkiewicza i byłej dyrektor polskiej szkoły społecznej przy ZPB Heleny Dubowskiej. Tydzień później zawieszeni członkowie ZPB powołali wraz z 67 innymi osobami nową organizację pod nazwą Wspólnota Polaków na Białorusi.

Andżelika Borys była obecna na posiedzeniu komisji łączności. Po zakończeniu obrad powiedziała PAP, że działania twórców WPB są „szkodliwe dla ruchu polskiego”. Pytana o oczekiwania wobec władz polskich szefowa ZPB zwróciła uwagę, że rząd Beaty Szydło wyraził poparcie dla Związku.

W środę rzeczniczka MSZ Joanna Wajda poinformowała, odnosząc się do sytuacji w Związku Polaków, że rząd popiera ZPB jako reprezentację mniejszości polskiej na Białorusi. Dodała jednocześnie, że ministerstwo negatywnie ocenia konflikty wewnętrzne i podziały w organizacjach polonijnych.

Słowo Polskie, 24.02.17 r.