Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Sławuta – Lubartów: ciąg dalszy obiecującej współpracy

Sławuta – Lubartów: ciąg dalszy obiecującej współpracy

27 czerwca odbyła się długo oczekiwana wizyta gości z polskiego Lubartowa do wołyńskiej Sławuty.

W roku 2016 zapoczątkowano współpracę między urzędami miejskimi dwóch miast, których łączy historia rodu Sanguszków. Celem wizyty Polaków było kontynuowanie współpracy partnerskiej w dziedzinie kultury i gospodarki.

Sławutczanie bardzo rzetelnie przygotowywali się do przyjazdu tak ważnych gości. W organizowaniu spotkania wzięli udział członkowie miejscowego Związku Polaków oraz jego prezes Wiktoria Pachomowa, nauczyciele, samorządowcy z Urzędu Miasta, pracownicy kuratorium kultury, szkoła wolontariatu Ireny Nikołajewoj, Miejskiego Pałacu Kultury oraz członkowie organizacji społecznych.

Wizyta do Lubartowa odbyła się w ramach wyjazdu grupy lubartowskiej po Ukrainie. Na jej czele stanęli burmistrz partnerskiego miasta Sławuty Janusz Bodziacki, Maria Koziół – Prezes Regionalnego Stowarzyszenia miasta Lubartów, oraz Ewa Siędzimiesz z Oddziału Kultury i Oświaty.

Spotkanie zaczęło się od Mszy świętej w kościele św. Doroty. Proboszcz Jan Szańca zaprezentował gościom makietę kościoła i rezydencji Sanguszków, wykonaną przez niego samego. Następnie sławuccy Polacy razem z rodakami z Lubartowi przeszli się parkiem książąt Sanguszków. Doszli do miejsca, gdzie zrewoltowani bolszewiccy żołnerze zamordowali księcia Romana Damiana Sanguszkę. Zwiedzili miejsce, w którym władze miejskie za inicjatywą miejscowego ZPU w przyszłym roku postawią pamiętny znak upamiętniający ród książąt Sanguszków, za czasów którego Sławuta przeżywała lata świetności.

Lubartowianie wzięli udział w koncercie i przyjęciu w Miejskim Pałacu Kultury. Chlebem i solą witała gości dyrektor MPK Irena Marczuk. Słowo powitalne wygłosili przedstawicieli władz miejskich i wręczyli Polakom upominki.

Choć spotkanie trwało bardzo krótko, ale było bardzo ciepłe i przebiegało w rodzinnej atmosferze. Mamy wielką nadzieje, że to jest początek bardzo owocnej współpracy między dwoma miastami, które połączyła wspólna historia.

Larysa Cybula, Sławucki Związek Polaków, zdjęcia: Paweł Bondar, 02.07.16 r.