Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Rozbudowa polsko-ukraińskiej infrastruktury na przejściach granicznych będzie kontynuowana

Rozbudowa polsko-ukraińskiej infrastruktury na przejściach granicznych będzie kontynuowana

Na temat rozbudowy infrastruktury i zwiększenia ilości udogodnień dla mieszkańców pasa granicznego pomiędzy Polską a Ukrainą rozmawiali przewodniczący Lwowskiej Administracji Obwodowej Oleg Siniutka i wojewoda województwa podkarpackiego Ewa Leniart  podczas spotkania, które odbyło się na samochodowym przejściu granicznym Krakowiec – Korczowa.

Obecnie kończy się tutaj budowa odcinku drogi, która połączy polską i ukraińską arterie drogowe o znaczeniu międzynarodowym. Zostanie również rozbudowana infrastruktura dla przeprowadzenia szybkiej kontroli granicznej i celnej. Na razie strona ukraińska zaproponowała przeprowadzanie odpowiedniej kontroli na polskiej części tego przejścia granicznego, gdzie są już przystosowane pomieszczenia do tego celu. W wypadku pozytywnego rozwiązania tej sprawy znacznie się skróci czas przekroczenia granicy i zwiększy się zdolność przepustowa przejścia. Ponadto omówiono zagadnienia budowy po stronie polskiej przejścia granicznego Niżankowice – Malchowice.

Wg informacji polskiej strony, na razie z powodu trudności finansowych termin budowy zostanie nieco zmieniony. Zatem, Oleg Siniutka zaproponował, aby na czas trwania budowy nowego przejścia w Krakowcu zainstalować tymczasowe przenośne konstrukcje na wyjeździe z Ukrainy na polskim odcinku. Natomiast Ewa Leniart zaznaczyła, że ta propozycja strony ukraińskiej zostanie rozpatrzona, służby graniczne zaś w najbliższym czasie powinny zaproponować miejsca i jak te konstrukcje miałyby wyglądać.

Strony zapoznały się również z eksperymentem, dotyczącym rozgraniczenia pasów ruchu, przeznaczonych dla samochodów na ukraińskich tablicach rejestracyjnych i zagranicznych. Generalnie eksperyment ten został pozytywnie odebrany przez obywateli, zarówno jak i przedstawicieli służby granicznej i celnej. Następnie jego wyniki z uwzględnieniem uwag zostaną przekazane do władz w celu wprowadzenia go na stałe. Obecnie do 29 lutego pojazdy na przejściach granicznych Krakowiec i Rawa Ruska nadal będą przekraczać granicę zgodnie z obowiązującymi zasadami tego eksperymentu.

Ponadto strony polska i ukraińska omówiły wykorzystania polskiego doświadczenia w zakresie wprowadzenia na Ukrainie reformy decentralizacji i obchodów 200-lecia założenia polskiej szkoły ogólnokształcącej Nr 10 we Lwowie.

Igor Gałuszczak, Lwów, opracowanie Irena Rudnicka, 04.02.16 r.

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code