Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Rosyjskie władze na Krymie zmuszają polskich zakonnic i księży do opuszczania półwyspu

Rosyjskie władze na Krymie zmuszają polskich zakonnic i księży do opuszczania półwyspu

Parafianie kapliczki pw. Wniebowzięcia NMP na ul. Dońskiej w Symferopolu. Źródło - http://www.crimeacatholic.info

Po bezskutecznej walce o zwrot kościoła w Symferopolu, parafianie z kapliczki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny teraz zostali pozbawieni także opieki duszpasterskiej ze strony sióstr franciszkanek Misjonarek Maryi. Trzy zakonnice, obywatelki RP, zostały zmuszone do opuszczenia półwyspu po tym, jak nowe władze odmówiły im przedłużenia pozwolenia na pobyt. Taki sam los spotkał i proboszcza tej parafii.

Dzisiaj całym Symferopolem opiekuje się tylko jeden ksiądz – poinformował kanclerz diecezjalny ks. Krzysztof Kontek.

Na stronie norwesko-duńsko-szwedzkiej organizacji religijnej inicjatywy „Forum 18” pojawiła się informacja, że skutkiem nowej polityki Rosji na półwyspie stało się rozwiązanie symferopolskiej parafii oraz zamknięcie klasztora rzymskokatolickiego, który działał w stolicy Symferopola od 18 lat.

Problem według informacji Federalnej Służby Migracyjnej Rosji polega na tym, że religijne organizacje na Krymie jeszcze nie posiadają statusu prawnego, w związku z czym zgodnie z rosyjskim ustawodawstwem nie mogą zapraszać cudzoziemców – w tym księży i sióstr zakonnych.

W 1840 roku katolicy Symferopola wybudowali w tym mieście własnym kosztem kościół murowany na skrzyżowaniu ulic Sałgirnej i Petropawłowskiej. 35 lat później na miejscowym cmentarzu powstała kapliczka pw. Św. Stanisława Kostki. Przed przewrotem bolszewickim członkami miejscowej parafii było cztery i pół tysiąca osób. W 1927 roku proboszcza parafii o. Józefa Grafa aresztowano, ostatecznie kościół został zamknięty w 1935 roku. Po 1974 roku zniszczoną świątynie przebudowano na piętrowy sklep.

Po rozpadzie ZSRS katolicy aktywizowali się także na półwyspie krymskim. Na początku Msze święte odprawiali w budynkach prywatnych o. Zygmunt Kozar i o. Leon Mały. Parafia oficjalnie została zarejestrowana przez władze ukraińskie w roku 1996. Wspólnota parafialna kupiła na ul. Dońskiej prywatny budynek, który przekształciła w kapliczkę. Stały duszpasterz pracował tutaj od 1998 roku.

Słowo Polskie, na podstawie informacji krymskich mediów, 24.01.15 r., zdjęcia: http://www.crimeacatholic.info

 

Biskup Bronisław Biernacki w otoczeniu księży przed symferopolską kapliczką na Dońskiej

 

Katolicy Symferopola apelują do ówczesnych (maj, 2011 rok) władz ukraińskich o zwrot kościoła

 

Namiot katolicki przed zniszczonym kościołem w Symferopolu. Lipiec 2011 roku


Symferopolski kościół. Stan z 1947 roku