Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Rok po zestrzeleniu Boeinga na Donbasie. Putin ucieka od trybunału

Rok po zestrzeleniu Boeinga na Donbasie. Putin ucieka od trybunału

Rosyjski prezydent Władimir Putin osobiście zaangażował się w blokowanie propozycji powołania trybunału międzynarodowego z prześladowania osób, zaangażowanych w zestrzelenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego w lipcu ubiegłego roku.

W rozmowie z premierem Holandii Markiem Rutte rosyjski prezydent wyraził niezadowolenie, że światowe media publikują własne wersje badania przyczyn katastrofy i nazwał próbę powołania międzynarodowego trybunału w sprawie MH 17 „przedwczesnym i kontrproduktywnym”. Podobne stanowisko w tej sprawie przyjęli wcześniej inni urzędnicy najwyższego szczebla Federacji Rosyjskim – Ławrow, Miedwiediew i Pieskow.

Zdenerwowanie rosyjskiego prezydenta sprawą Boeinga świadczy najprawdopodobniej o braku instrumentów do zatuszowaniu incydentu z udziałem rosyjskiej wyrzutni rakietowej, użytej przez prorosyjskich terrorystów w okolicy Śnieżnego na Donbasie. Jeżeli eksperci z międzynarodowego trybunału potwierdzą udział Rosji w zestrzeleniu samolotu pasażerskiego nad okupowaną częścią Ukrainy, Federacja Rosyjska zmierzy się z ogromnej skali pozwami sądowymi na kwotę ponad 300 miliardów USD ze strony rodzin zamordowanych ofiar katastrofy.

Słowo Polskie, 17.07.15 r.