Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Rok 2018 w Polsce będzie Rokiem Konfederacji Barskiej

Rok 2018 w Polsce będzie Rokiem Konfederacji Barskiej

Pułaski w Barze, obraz pędzla Kornelego Szlegla

Posłowie Sejmu RP zdecydowali, że patronami roku 2018 będą arcybiskup Tokarczuk oraz Irena Sendlerowa. Rok 2018 będzie także rokiem Praw Kobiet i Konfederacji Barskiej, której 250-lecie będziemy obchodzili w lutym następnego roku.

Konfederacji Barska – zbrojny związek szlachty polskiej utworzonego w Barze na Podolu 29 lutego 1768 roku, w obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej, pierwszego wielkiego antyrosyjskiego polskiego powstania narodowego.

Konfederacja Barska trwała najdłużej ze wszystkich powstań (1768-1772) i objęła największy obszar Rzeczypospolitej. W walkach po stronie konfederatów wzięło udział ponad 100 tys. osób. Stoczono kilkaset bitew i potyczek. Po upadku Konfederacji Barskiej część jej przywódców pozostała na emigracji, kilkanaście tysięcy jeńców zesłano na Sybir, znaczną liczbę konfederatów wcielono do armii carskiej, a propaganda państw ościennych starała się wykorzystać ten zryw jako jeden z pretekstów do I rozbioru Polski.

W uchwale Sejm wyraził nadzieję, że rocznicowe obchody „przyczynią się do przywrócenia temu pierwszemu polskiemu powstaniu narodowemu w obronie wiary i wolności należnego miejsca w dziejach Narodu”.

Ustanawiając rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej, Sejm chciał oddać „hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka”. W uchwale posłowie przypomnieli, że Irena Sendlerowa ocaliła z warszawskiego getta ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci. Do końca życia twierdziła, że mogła zrobić więcej.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 12.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code