Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Rocznica konsekracji katedry i odpust w Kamieńcu Podolskim

Rocznica konsekracji katedry i odpust w Kamieńcu Podolskim

Fot. credo.pro

W dniu 28 czerwca wierni parafii przy katedrze p.w. Św. Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim obchodzili rocznicę konsekracji świątyni.

Uroczystej liturgii przewodniczył bp Leon Dubrawski. Mszę koncelebrowali bp Jan Niemiec, bp pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej, o. Witalij Słobodian CP, dziekan dziekanatu kamieniecko-podolskiego, kapłani, którzy pracują na innych parafiach miasta oraz zaproszeni z Polski księża.

Na obchody przybyli liczni wierni z Kamieńca Podolskiego, innych parafii diecezji oraz pielgrzymi z Polski. W czasie homilii bp Jan zwrócił szczególną uwagę na to, że prawdziwa świątynia Boża – to każdy z ochrzczonych. Przypomniał zgromadzonym, że podczas mszy w Wielki Czwartek biskup uroczyście święci oleje, którymi w ciągu roku kapłani namaszczają chorych oraz olej katechumenów. Ten sam olej wykorzystywany dla oznaczenia ścian kościoła w czasie jego konsekracji. Pan wybiera miejsce tutaj, na ziemi, gdzie przebywa On sam, Jego chwała. W ten sam sposób miejscem Bożej obecności jest każdy z nas. Należy pamiętać o tym i świadczyć własnym życiem o działaniu i obecności Chrystusa, powiedział ks. biskup. Po Mszy Świętej wierni w tradycyjnej procesji udali się do czterech ołtarzy, znajdujących się w różnych zakątkach Starego Miasta. Procesja zakończyła się w starej twierdzy.

W dniu 29 czerwca w parafii p.w. Piotra i Pawła odbyły się uroczystości odpustowe, którym przewodniczył bp. Radosław Zmitrowicz, biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej. Razem z biskupem mszę koncelebrowali kapłani z Kamieńca Podolskiego i okolicy oraz kapłani z Polski. Kazanie wygłosił o. Witalij Słobodian CP.

„Pan Bóg uczynił św. Piotra fundamentem Kościoła: święty Paweł – wielki pracownik na polu misyjnym. Obaj Apostołowie kończą życie śmiercią męczeńską: od miecza ginie Paweł, Piotr zaś wyciąga ramiona na krzyżu. Oni giną, lecz Kościół nadal żyje! I tak będzie do skończenia wieków – o tym nas zapewnia Jezus Chrystus. Prześladowania Kościoła nadal trwają, jednak Kościół wychodzi ze wszystkiego jako zwycięzca”, –  podkreślił ojciec. Jedność z Piotrem, którego Jezus uczynił głową Kościoła, posłuszeństwo jemu stanowią naszą tożsamość chrześcijańską, powiedział o. Witalij.

Irena Rudnicka na podstawie informacji credo.pro, 04.07.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code