Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Regionalne spotkanie Forum Młodych Polaków w Winnicy

Regionalne spotkanie Forum Młodych Polaków w Winnicy

Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) już po raz pięty zorganizowało Forum Młodych Polaków.

Jest to wspaniałe wydarzenie, które łączy młodzież polskiego pochodzenia, liderów i aktywnych członków środowisk polskich na Ukrainie.

Na początku października w Winnicy w ramach V Forum Młodych Polaków odbyło się drugie spotkanie regionalne „Tworzymy wspólnotę. Rozpędzamy śnieżną kulę naszych marzeń, radości i aktywności”.  Pierwszy etap miał miejsce w Zaporożu, a spotkanie podsumowujące odbędzie się w Odessie.

Głównym celem Forum jest tworzenie wspólnoty młodych Polaków, pogłębienie procesów integracyjnych i aktywizacja działalności młodzieży polskiego pochodzenia oraz opracowanie strategii rozwoju środowisk polskich na Ukrainie.

Do Winnicy przyjechali młodzi działacze i liderzy środowiska polskiego z Kijowa, Żytomierza, Humania, Korostyszewa, Chmielnickiego, Krasylowa, Żmerynki. Byli także przedstawiciele polskich organizacji z Winnicy, m. in. Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” oraz Chrześcijańsko-Demokratycznego Związku Polaków Winnicy. W spotkaniu wziął udział Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński.

Podczas Forum młodzież wspólnie kreowała nowe pomysły, uczyła się pracować w grupach, tworzeniu i pisaniu projektów, łączących polskie środowiska oraz rozwijając swoje organizacje pod okiem wspaniałych trenerek Marii Osidacz i Aliny Czirkowej.

Według słów Marii Osidacz, dyrektora Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, „inicjatywa pt. Forum Młodych Polaków jest potrzebna i powinna być kontynuowana. Dzięki wspólnej pracy rozszerzyliśmy przede wszystkim sieć kontaktów, zainicjowano współpracę, wymianę i działania pomiędzy organizacjami z różnych miast, która owocuje już poza platformą Forum. Nieocenioną wartością są jednak relacje międzyludzkie, których uczestnicy doświadczają biorąc udział w Forum Młodych Polaków”.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Wiktoria Bednarska, 19 października 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code