Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Rada Kościołów uzgodniła z premierem, jak zareagować na kryzys demograficzny

Rada Kościołów uzgodniła z premierem, jak zareagować na kryzys demograficzny

Fot. Uainfo

Na problem szybkiego spadku wskaźnika urodzeń na Ukrainie zwróciła uwagę Ogólnoukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych podczas spotkania z premierem Ukrainy Denisem Szmigalem, które odbyło się 23 kwietnia 2021 roku w klubie Gabinetu Ministrów w Kijowie.

„To kwestia, która wymaga uwagi – kształtowanie jednolitej, długoterminowej polityki rodzinnej państwa, przezwyciężenie kryzysu demograficznego, który trwa już trzecie dziesięciolecie. Według naszego wspólnego przekonania, bez tego większość reform straci sens. Komu będą służyć  owoce reform, jeśli w ciągu życia jednego lub dwóch pokoleń, ludność Ukrainy zmniejszy się o połowę, a następnie naród ukraiński demograficznie po prostu zniknie?”, – podkreślił metropolita Epifaniusz,  zwierzchnik Kościoła Prawosławnego Ukrainy.

W celu reagowania na kryzys demograficzny Ogólnoukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych zaproponowała Gabinetowi Ministrów Ukrainy:

Przeprowadzenie prac przygotowawczych ze specjalistami, ekspertami, rodzicami, organizacjami religijnymi w celu zbadania propozycji rozwiązania kryzysu demograficznego;
Bezzwłoczne stworzenie organu władzy wykonawczej (ministerstwa lub służby cywilnej) do spraw polityki rodzinnej i przezwyciężenia kryzysu demograficznego;
Opracowanie oraz uchwalenie na posiedzeniu Rady Ministrów kompleksowego programu zwalczеnia kryzysu demograficznego z niezbędnym do jego realizacji finansowaniem z budżetu państwa Ukrainy przy udziale społeczeństwa, rodziców i organizacji religijnych.

Według starszego biskupa Ukraińskiego Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej Mychajła Panoczki, gdyby państwo kompleksowo realizowało politykę państwową wspierania rodzin, macierzyństwa i ojcostwa, chroniło każdą ciążę przed aborcją nie mniej niż bezdomne zwierzęta i przeznaczyło co najmniej połowę środków, które są wydawane na promocję konwencji stambulskiej i inicjatywy „Partnerstwa Biarritz” z niebezpieczną tożsamością płciową, to na Ukrainie sytuacja demograficzna już dawno znacznie by się poprawiła.

Przewodniczący ORKiOR Swiatosław Szewczuk podziękował premierowi  za nawiązanie stałej współpracy z wieloma ministerstwami w tej lub innej problematyce. W szczególności wspomniał owocne spotkania z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Środowiska i Zasobów Naturalnych oraz Ministerstwa Polityki Społecznej.

Jednocześnie zwierzchnik ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego przypomniał premierowi o uprzednim  porozumieniu w sprawie opracowania projektu ustawy mającej na celu zakaz komercyjnego macierzyństwa zastępczego. „Konieczne jest zapobieganie handlowi ludźmi, w szczególności niemowlętami. To haniebne zjawisko na Ukrainie powinno się przerwać „, – podkreślił arcybiskup Swiatosław.

Lidia Baranowska za: ORKiOR, 4 kwietnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code