Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » „Podolski Kwiat” z Koziatynia zachwycony Warszawą – relacja z wyjazdu

„Podolski Kwiat” z Koziatynia zachwycony Warszawą – relacja z wyjazdu

W pierwszej dekadzie maja do Warszawy na uroczystości Dnia Flagi RP oraz Dni Polonii i Polaków za Granicą pojechała młodsza grupa Zespołu pieśni i tańca „Podolski Kwiat” z Koziatynia, zeby reprezentować kresowe Podole w stolicy Rzeczypospolitej. 
Młodzi artyści przedstawili warszawskiej publiczności swój nowy program pt. „Płynie Wisła, płynie, od Sląska do Gdyni….” .
01 maja roześmiana i rozśpiewana grupa dzieci z Podola w drodze do Warszawy obchodziła urodziny pani Natalii Czajkowskiej – kwiaty, życzenia, przyśpiewki, prezenty…  wspomnienia pozostaną na całe życie !!!
02 maja Warszawa przywitała nas uśmiechem słońca i gościnnością. O 9.00 godz.- Msza św.  w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.
O 11.00 godz.  w wielobarwnym i rozśpiewanym pochodzie przeszliśmy pod Pałac Prezydencki, gdzie uczestniczyliśmy w  obchodach Dnia Polonii i Swięta Flagi RP.
Od 14.00 do 18.00 godz. trwały występy zespołów polonijnych z Europy, w tym „Podolskiego Kwiata”.  Młodzież z Koziatynia pod czas swego 45-minutowego występu zauroczyła  widzów szczerym uśmiechem, pięknym śpiewem i ognistym tańcem. A tym czasem panie z Polskiego Koła Gospodyń w Koziatynie prezentowały hafty i spiecjały  podolskie – tradycyjny karawaj, pierniki koziatyńskie, kanapki podolskie i inne.
Po występach – zwiedzanie stolicy. Dla dzieciaków to cud – „na żywo” –  Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta, Rynek , Stare Miasto,  Uniwersytet Warszawski, Kościół Sw. Krzyża…
Ale wiele jeszcze zostało do zwiedzania. Dlatego napewno musimy tam wrócić  )))))
W imieniu Zespołu „Podolski Kwiat”  składam serdeczne podziękowanie Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” za możliwość odwiedzić kraj rodzinny, kraj pradziadków.

Informację oraz zdjęcia udostępniła Natalia Czajkowska – Prezes „Centrum Kultury Polskiej im. Tomasza Padury” w Koziatyniu

{morfeo 128}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code