Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Puchar Św. Jana Pawła II w Berdyczowie

Puchar Św. Jana Pawła II w Berdyczowie

W Berdyczowie w drugiej połowie października odbył się turniej piłki nożnej wśród młodzieży w wieku do 15 lat o Puchar Świętego Jana Pawła II.

W turnieju wzięły udział drużyny „Fortes” (m. Chmielnicki), „Sion” (m. Chmielnicki), „Alfa” (m. Żytomierz), „Agema Dei” (m. Żmerynka), „Fraternitas” (m. Szepetowka) oraz „Karmel”  z Berdyczowa.

Na początku rozgrywek wszyscy młodzi sportowcy uczestniczyli we Mszy Świętej. Liturgie celebrował ks. Józef Kucharczyk, delegat Orderu Karmelitów Bosych na Ukrainie. Po Mszy świętej wszyscy przenieśli się do berdyczowskiego Pałacu Sportu, gdzie przez następne kilka godzin drużyny walczyły o tytuł mistrza.

Puchar św. Jana Pawła II zdobyła drużyna „Sion” z Chmielnickiego, która zwyciężyła z rachunkiem 5:3. Goście z byłego Płoskirowa otrzymali puchar z wizerunkiem Papieża Polaka. Drużyny, który zajęły II i III miejsca, otrzymały dyplomy i medale. Wszyscy pozostali drużyny, które zajęły 4-6 miejsce otrzymali Certyfikaty uczestnictwa.

Organizatorzy wybrali także najlepszego bramkarza, obrońcę, napastnika oraz najlepszych zawodników z każdej drużyny. Najlepszy z najlepszych otrzymali podziękowania i książkę o Papieżu – „Dar i tajemnica”.

Na patrona mistrzostw wybrano św. Jana Pawła II dla tego, że Papież Polak był wielkim fanem sportu. W piłkę nożną grał od dzieciństwa. Do tego miesiąc październik jest mocno związany z życiem Karola Wojtyły: 16 października 1978 roku został on wybrany na Papieża, a 22 października Kościół obchodzi go liturgiczne wspomnienia.

Turniej odbył się przy wsparciu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Senatu RP oraz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Berdyczowie, która działa przy Sanktuarium Matki Bożej Świętego Szkaplerza.