Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Puchar Caritasu w Kijowie

Puchar Caritasu w Kijowie

W stolicy Ukrainy odbyły się największe młodzieżowe mistrzostwa w ulicznej piłce nożnej ulicznej „Puchar Caritas-2017”.

W tej imprezie sportowej wzięło udział 120 młodych piłkarzy w wieku 13-16 lat z 11 miast Ukrainy. Zwycięstwo wywalczyła drużyna z Brodów, drugie i trzecie miejsce zdobyła drużyna z Kreminnej i Kijowa odpowiednio.

Kultura ulicznej piłki nożnej i zasada „sport dla wszystkich” stają się co raz bardziej popularne wśród młodzieży ukraińskiej – do udziału w tegorocznym turnieju „Puchar Caritas” zgłosiło się dwa razy więcej uczestników niż w roku ubiegłym. Swe drużyny reprezentowała młodzież z Kijowa, Lwowa, Chmielnickiego, Kołomyi, Dniepru, Zaporoża, Kreminnej (obwód ługański), Brodów, Kamieńskiego oraz Odessy i Fastowa.

Organizatorem mistrzostw była Międzynarodowa Organizacja Charytatywna „Caritas Ukrainy” przy wsparciu Ministerstwa Młodzieży i Sportu oraz Federacji Piłki Nożnej Ukrainy. Mistrzostwa założyły nowy trend w sportowym środowisku Ukrainy: obcowanie uczestników jest ważniejsze od mistrzostwa w zawodach. Uczestnicy każdej drużyny – chłopcy, zarówno jak i dziewczyny w różnym wieku i o różnym poziomie przygotowania.

Decydujące w każdym meczu było przestrzeganie reguł uczciwej gry i wzajemny szacunek. Członkowie drużyn – w większości nastolatki, odwiedzający centra socjalne Caritas. Jest to generalnie młodzież, która znalazła się w trudnych warunkach życiowych oraz pochodząca z rodzin kryzysowych, otrzymująca wsparcie socjalno-psychologiczne, aby rozwijać swe mocne strony. Ci młodzi ludzie, mimo że mają nieco słabsze warunki początkowe, budują jednak siebie sami – codziennie pracują nad swoim charakterem i osobowością. Piłka nożna dla nich – sposób zjednoczenia się i współpracy, stawiania celów i ich osiągania.

W przededniu zawodówwszyscy uczestnicy odwiedzili NSK „Olimpijski”. Czekały tam na nich warsztaty sportów ulicznych: jazda na rolkach oraz skateboardach. Następnie nastolatki udali się na interaktywną wycieczkę do Muzeum Braci Kliczków, wieczorem zaś obejrzeli film motywacyjny o Pele – brazylijskim piłkarzu, którego uznano za najlepszego piłkarza XX wieku. W pierwszą sobotę miesiąca w ciągu całego dnia trwały mecze między drużynami, sędziami których byli zawodowcy z Federacji Piłki Nożnej. „Zauważyliśmy, że w tym roku młodzież jest bardziej otwarta, chętnie poznaje się, obcuje, dużo opowiada sobie o treningach przed turniejem. I przy tym ci młodzi ludzie zachowują się nie jak rywale, lecz jak osoby, mające wspólne poglądy, przyczyniające się do wielkiego wspólnego dzieła”, –  powiedziała Julia Gerula, pracownik socjalny młodzieżowego centrum socjalnego Caritas we Lwowie.

Irena Rudnicka na podstawie informacji credo.pro, 20.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code