Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Przygotowania do Wielkiej Nocy w Berdyczowie

Przygotowania do Wielkiej Nocy w Berdyczowie

Przed Sanktuarium Maryjnym w Berdyczowie tłum ludzi. Słychać głosy dzieci, które na coś oczekują. Proboszcz w ogłoszeniach ubiegłej niedzieli ogłosił, że przyjedzie ktoś ważny. Ale przyjedzie? Na czym? Na osiołku!

Ludzie z niecierpliwością oczekują trzymając w ręku gałązki wierzb oraz kwiaty.

Nagle w oddali pojawiają się  dziwne postacie, ubrane w starożytne stroje. Możliwie nawet z Palestyny… Prowadzą osiołka, na którym symbol Zbawienia. Historia powtarza się, jak 2000 lat temu. Ludzie krzyczą: „Hosanna, synu Dawida!”.

Kto z nas potrzebuje Zbawienia, wybaczenia i odkupienia? W czasie, kiedy ojczyzna cierpi, patrzymy w stronę Boga. Czy Jezus potrzebował obrony? Kto był sędzią, czy podobne „sądy” odbywają się także dzisiaj? Sądy, w których biorą udział faryzeusze w roli świadków i kłamcy w roli sędziów. Ale przecież najtrudniejszy sąd czeka na nas dopiero po śmierci…

Rozpoczął się Wielki Tydzień. Czas przygotowań w modlitwie do Wielkanocy. Czas wspominania o czasie, kiedy Chrystus był osądzony przez niesprawiedliwy sąd, cierpiał i zmarł… a najważniejsze – zmartwychwstał.

…W Berdyczowie trwa Msza święta, słyszymy opis Męki Pańskiej. Lektorzy razem z księdzem tradycyjnie starannie odczytują swoje role. – Jakie święto jest najważniejsze? – pyta o. Rafał Myszkowski. Wielka Noc – Zmartwychwstanie – to największe święto dla wszystkich chrześcijan. Ono leży u podstaw naszej wiary.

Podczas Sakramentu Komunii wierni śpiewają stare polskie pieśni religijne:

Któryś za nas cierpiał Rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami.

Leon Mały, 23.03.16 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code