Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Przewodniczący Rady Obwodowej Winnicczyzny zaapelował by demontować wszystkie komunistyczne pomniki w obwodzie

Przewodniczący Rady Obwodowej Winnicczyzny zaapelował by demontować wszystkie komunistyczne pomniki w obwodzie

Źródło - vinrada.gov.ua

Po rewolucji godności wszystkie pamiątki komunistycznej przeszłości odeszły w niepamięć. Dziesiątki Leninów w większych i mniejszych miejscowościach zostały „obalone”, w ich miejscu wyrosły memoriały pamięci „Niebiańskiej sotni”.

Ale na całej Ukrainie, począwszy od Zbrucza, a kończąc na rosyjskiej granicy, wciąż stoją setki jeżeli nie tysiące rzeźb, przedstawiających działaczy partii komunistycznej, „zwycięską” walkę bolszewików z UNR i Wojskiem Polskim. Kilka kilometrów dalej od centralnych dróg w prawie każdej podolskiej i wołyńskiej wiosce takie pomniki nadal się znajdują. Większość ludzi już przyzwyczaiła się do idoli przeszłości i nawet dziwi się, gdy aktywiści z większych miast i próbują takie pomniki zniszczyć.

Jedna z pierwszych inicjatyw o całkowitym demontażu wszystkich „znaków po komunistycznej przeszłości w postaci pomników i innych symboli” wyszła od przewodniczącego Rady Obwodowej Winnicczyzny Serhija Swytka. Zaproponował on, by wszyscy kierownicy miejscowych rad wnieśli do rozpatrzenia następnych sesji pytanie o całkowitym demontażu takich znaków.

Podobna decyzja została już uchwalona 10 października przez Radę Obwodową.

Słowo Polskie, 30.10.14 r.

GK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code