Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Przełom czerwca minął w Kamieńcu Podolskim pod znakiem Jana Pawła II

Przełom czerwca minął w Kamieńcu Podolskim pod znakiem Jana Pawła II

Tematyczną konferencję, poświęconą  Papieżowi Polakowi 15 czerwca zmieniła wystawa o polskich pielgrzymkach Papieża Polaka a w ślad za nią – Msza dziękczynna za jego kanonizację, która odbyła się w tym samym dniu w katedrze p. w. Piotra i Pawła. Uwieńczył swoiste Dni Papieskie w Kamieńcu Podolskim koncert z udziałem  zespołu wokalnego „Polskie Skarby” (ZPU m. Chmielnicki) oraz parafialnej orkiestry dętej „Ad Astra” z Łodzi-Andrzejowa.

Mszę świętą celebrował biskup ordynariusz Leon Dubrawski. Niespodziewanie wszyscy goście, w tym i Ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin z małżonką i senator RP, wzięli udział w ślubie dwóch par z Kamieńca Podolskiego, którzy podczas tej Mszy zawarli związek małżeński.

Henryk Litwin odwołał się do otwartości Jana Pawła II na wszystkie konfesje chrześcijańskie. Wspomniał także o ofiarach prorosyjskich separatystów na wschodzie oraz o tych, kto zginął na Majdanie. Postać Jana Pawła II, który jako młody kleryk spędził kilka tygodni na terenach dzisiejszej Ukrainy a już jako Papież odwiedził 62 lata później Lwów i Kijów, jest bardzo ważna dla tożsamości narodowej jak Polaków tak i Ukraińców. Będąc Słowianinem, Karol Wojtyła zawsze podkreślał przed wszystkim znaczenie „Jedności w Chrystusie” a już potem podziału na narody czy państwa.

Po koncercie goście i miejscowi Polacy na czele z biskupem Leonem Dubrawskim złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II, znajdującego się tuż za katedrą. To miejsce według ordynariusza diecezji kamieniecko-podolskiej cieszy się wielką popularnością nie tylko wśród osób polskiego pochodzenia ale także wśród innych kamieniecczan, którzy przychodzą do pomnika Świetego by za jego pośrednictwem wybłagać dla siebie czy rodziny potrzebne łaski.

– Dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei. To nas wyróżnia – te słowa Jana Pawła II, które  wygłosił podczas kazania w 1987 roku w Gdańsku budzą pewność, że dobro zawsze zwycięży nad złem i Ukraina, która przechodzi przez okres wielkich przemian, wkrótce zwolni się od rosyjskiego wpływu i jak Polska zawdzięcza Janowi Pawłowi II wsparcie duchowe, tak samo i ukraińską ziemię „Odnowi Duch Święty” przez modlitwę za wstawiennictwem Świętego Polaka.

Ludmyła Kotyk, Wiktor Kolanowski, Franciszek Miciński, bwp

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code