Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Przedstawiciele ukraińskich władz wzięli udział w uroczystościach w Pikulicach pod Przemyślem

Przedstawiciele ukraińskich władz wzięli udział w uroczystościach w Pikulicach pod Przemyślem

Burmistrz Lwowa Andrij Sadowyj, przewodniczący Lwowskiej Administracji Obwodowej Oleh Syniutka, ukraińscy dyplomaci, przedstawiciele ukraińskiej diaspory oraz duchowieństwo wzięli udział w procesji w ramach corocznego „Święta Ukraińskiej Pamięci Narodowej”, która przeszła ulicami Przemyśla.

Świętowanie rozpoczęło się z Liturgii w przemyskiej katedrze UCG pw. Jana Chrzciciela, po czym obecni na niej goście przeszli uroczystą procesją do Ukraińskiego Cmentarza Wojskowego w Pikulicach w asyście orkiestry wojskowej Narodowej Akademii Wojsk Lądowych im. Sahajdacznego.

Podczas wiecu słowo zabrał m.in. były minister Obrony Narodowej Janusz Onyszkiewicz, który zaznaczył, że „swego czasu Józef Piłsudski twierdził, że nie ma niezależnej Polski bez niezależnej Ukrainy. Ten jego wyraz był wielokrotnie powtarzany, również przez większość wybitnych polityków niepodległej Polski. Oczywiście, między nami są problemy, jak i u wszystkich sąsiadów. Ale nasza przeszłość nie powinna wyznaczać naszą przyszłość. Warto rozumieć, że dzisiaj na Donbasie Ukraińcy walczą nie tylko o Ukrainę lecz także o Polskę oraz o całą Europę”.

Natomiast Piotr Tyma, prezes Zjednoczenia Ukraińców w Polsce mówił: „W 2018 roku Polska będzie obchodziła stulecie swojej wywalczonej w XX wieku niepodległości. Na ten sam rok przypada stuletnia rocznica IV Uniwersału URL, który zapoczątkował istnienie ukraińskiej państwowości. Myślę, że z tego miejsca ma wyjść potężny sygnał, że znaleźliśmy tutaj strefę wspólnych interesów i wspólny znamiennik. Tylko w taki sposób można budować perspektywy współpracy Ukrainy i Polski na przyszłość”.

Igor Gałuszczak, Lwów, 14.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code