Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Propozycje z dziedziny kultury i rozrywki dla każdego!

Propozycje z dziedziny kultury i rozrywki dla każdego!

Fot. se.pl

Polska jest krajem, w którym zachowują swoje tradycje, zwyczaje i folklor. Bez względu na to, jak Polacy obchodzą święto, jest to zawsze majestatyczne wydarzenie na dużą skalę, które przyciąga nie tylko polską ludność, ale także turystów z zagranicy.

Każdego roku w Polsce odbywa się wiele festiwali o różnych kierunkach: folklor, muzyka, różne wydarzenia i święta. Wśród festiwali są na przykład festiwali muzyczne, Juwenalia, Noc Muzeów, Noc Kultury i tp.

Najbardziej oczekiwany dzień dla każdego studenta

Juwenalia… Piękne i jednocześnie niezrozumiałe słowo dla cudzoziemców. Chcę zapewnić każdego, że żaden ukraiński student  nie ma pojęcia co to znaczy. Może nowy serial od Netflixa? Marka polskiego piwa czy nowy wynalazek brytyjskich naukowców?  Na szczęście, nie. Tak się nazywają dni studenta w Polsce. Jeśli na Ukrainie i Białorusi obchodzi się to przez  jeden dzień, to w Polsce na dzień studenta bawią się  prawie przez cały tydzień. Nie ma dokładnej daty rozpoczęcia święta. Zwykle przypadają na maj i trwają  mniej więcej do końca miesiąca. Uniwersytety w różnych miastach Polski sami wybierają daty i chcą zaoferować swoim studentom najlepsze warunki i najlepszy wypoczynek przed sesją egzaminacyjną. Naprawdę, prawie u każdego studenta wspomnienia o tym wydarzeniu wywołuje masę emocji, bo to jest najbardziej oczekiwany czas w życiu studenckim.

Nie jest przesadą, że w czasach Juwenaliów studenci  zostają „tymczasową władzą miasta”. W niektórych regionach pierwszego dnia Juwenalii istnieje obyczaj, kiedy burmistrz daje im symboliczne klucze do miasta. Po tym zaczyna się miesiąc zabawy przed egzaminami, z karnawałem kostiumów, koncertami, festiwalami na świeżym powietrzu, wystawami i wszelkiego rodzaju imprezami przez całą noc. Więc nic dziwnego, że przybywają tu takie gwiazdy jak Depeche Mode, Gorillaz, Kylie Minogue, Lana del Rey, LP.

O Nocy Muzeów

Żadna to tajemnica, że Polacy dbają o swoje tradycje oraz kulturę i chcą aby każdy obywatel pamiętał i doskonale wiedział historię swojego kraju. W związku z tym mają święto – Noc Muzeów. Dla wielu osób Noc Muzeów jedna z niewelu okazji na zapoznanie się z eksponatami zgromadzonymi w muzeach ze względu na dogodny czas. To wydarzenie stanowi okazję do lepszego poznania własnego miasta oraz do zapoznania się z jego historię.

Noc Muzeów to wyjątkowy czas, kiedy muzea w całej Polsce udostępniają oglądającym swoje wnętrza całkowicie za darmo. Można także bezpłatnie odwiedzić kina, galerie. Angażują się również domy kultury oraz uczelnie i ich studenci. Wiele osób wybiera się także na zorganizowane z tej okazji wernisaże i wystawy. Przykładowo w Krakowie, podczas Nocy Muzeów pokazano słynny obraz Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”. W centrum miast organizowane są nocne spektakle teatralne. W Lublinie prowadzone wystawy o tematyce historycznej na fontannie multimedialnej. Przy widowiskach wykorzystuje pełną paletę elementów charakterystycznych dla takiego rodzaju fontann tj. wodę, światło, dźwięk, obraz oraz lasery. Ze względu różnorodność wydarzeń w każdym mieście, podczas Nocy Muzeów nie będą nudzić się nawet najbardziej wymagające osoby.

Te wydarzenia sprawione, aby  podczas zabawy mieliśmy szansę na żywo posłuchać muzycznych legend, poznać inspirujących ludzi – ale przede wszystkim spędzić czas inaczej niż do tej pory. Bawcie się dobrze!

Kateryna Petrova dla Słowa Polskiego, 3 czerwca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code