Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Projekt „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie” na rok 2020 został zawieszony

Projekt „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie” na rok 2020 został zawieszony

Od 2015 roku pod kierownictwem dr Jerzego Kowalskiego realizowano projekt „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie”.

Celami projektu były: koordynacja działań poszczególnych polonistyk i ośrodków polonistycznych w zakresie badań naukowych nad polszczyzną w celu efektywnego i skutecznego kształtowania mocnej pozycji katedr polonistyki i ośrodków polonistycznych na ukraińskich uczelniach. Działania projektu przewidywały też bezpośrednie wsparcie naukowców polskiego pochodzenia (stypendia, staże). Projekt realizowano w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą przy wsparciu Fundacji „Wolność i Demokracja”.

W ciągu tych lat w ramach programu realizowano dużo różnych, ciekawych projektów, a sam pan Jerzy objeździł prawie całą Ukrainę, aby dostać się do ośrodków polonistycznych. Wśród realizowanych projektów chciałabym wspomnieć kilka z nich:

– warsztaty w Krzemieńcu, Winnicy, Łucku, Czerkasach, Kamieniec Podolsku, Charkowie,
– spotkanie stypendystów we Lwowie,
– Biesiada Polonistyczna,
– kursy przygotowawcze do egzaminów certyfikatowych z jpjo w Krakowie,
– Akcja „Książka dla studenta”,
– Konkurs Wiedzy o Polsce,
– konferencje naukowe,
– opracowano bibliografię prac naukowych wydanych na Ukrainie po 1990 r.,
– pomoc w wyremontowaniu Muzeum B. Schulza w Drohobyczu,
-różne informacyjne spotkania.

Niestety w tym roku w związku z brakiem dofinansowania na 2020 rok, program został zawieszony. Aby nie tracić kontaktu z beneficjentami i aby sprawa, która jest pasją pana doktora Kowalewskiego, założono stronę Polonistyki na Ukrainie www.polonistykinaukrainie.pl, gdzie został umieszczony dorobek tych lat i która będzie tymczasową platformą spotkania beneficjentów.

Jako jedna z wielu stypendystek realizowanego projektu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie”, chciałabym podziękować Panu Jerzemu Kowalewskiemu za lata współpracy, wsparcie, przyjemne rozmowy, nastawienia oraz możliwość poznania czegoś nowego i nowych ludzi.

Zapraszam do przeczytania listu, kierowanego do wszystkich beneficjentów programu podpisanego przez dr Jerzego Kowalewskiego:

„Szanowni Państwo, Beneficjenci Projektu. Z przykrością muszę poinformować, że nasz Projekt na razie jest zawieszony – dofinansowanie projektów zostało przeniesione z Senatu RP do MSZ RP, które jak na razie nie ogłosiło konkursów na rok 2020 i – prawdopodobnie – już tego w tym roku nie zrobi.

W związku z tą sytuacją postanowiłem utworzyć stronę internetową, na której umieściłem nasz pięcioletni dorobek: prace naukowe powstałe w ramach stypendiów, bibliografię prac naukowych (wciąż uzupełniam – proszę o dane!). Mam nadzieję, że strona ta będzie kontynuacją naszych spotkań i jakoś przetrwamy trudne czasy.

Strona ta jest, jaka jest – sam ją tworzę, ma jeszcze jakieś problemy techniczne (na stronę główną wracamy cofnięciem strony…), ale jest. Tu będę umieszczał wszelkie informacje o ewentualnej reaktywacji Projektu.

Adres strony: www.polonistykinaukrainie.pl. Nasza nowa poczta: kontakt@polonistykinaukrainie.pl.

Być może uda nam się, własnymi środkami, zrealizować choć część naszych planowanych działań. Wszelkie propozycje, pomysły, sugestie, zaproszenia i plany mile widziane.
Serdecznie pozdrawiam, Jerzy Kowalewski”.

Nasza organizacja, „Studencki Klub Polski w Żytomierzu” otwarta do współpracy i szczerze życzy panu doktorowi Kowalewskiemu realizacji zaplanowanych działań.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 14 czerwca 2020 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code