Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Program Kirkland Research – droga do sukcesu

Program Kirkland Research – droga do sukcesu

Corocznie do 1 marca Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności (PAFW) i Fundacja Liderzy Przemian ogłaszają konkurs na wyłonienie kołejnych uczestników Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda w Polsce.

Program przeznaczony jest dla młodych liderów z Europy Środkowo-Wschodniej – profesjonalistów, osób publicznych, młodych naukowców, wykładowców zainteresowanych rozwojem demokracji, gospodarki i społeczeństwa obywatelskiego w swoich krajach i regionach. Walentyna Jusupowa, prezes Studenckiego Klubu Polskiego oraz Oksana Litwak, lektorka języka polskiego, przekazali mi informacje o korzyściach i możliwych perspektywach dla uczestników tego programu stypendialnego.

Należy zaznaczyć, że praca z Panią Walentyną pozwoliła mi zbliżyć się do polskiej kultury i tradycji, gdyż chętnie uczestniczyłam w różnych wydarzeniach, które przyczyniają się do rozwoju kultury polonijnej na Ukrainie. Zajęcia z Panią Oksaną pozwoliły mi w krótkim czasie opanować język polski na poziomie wystarczającym do udziału w Programie.

Program stypendialny im Lane’a Kirklanda od ponad 20 lat wspiera indywidualnemu rozwoju młodych, świadomych i aktywnych obywateli Europy Wschodniej, Kaukazu Południowego i Azji Środkowej. Celem Programu jest badanie doświadczeń Polski w transformacji ustrojowej i integracji z Unią Europejską. Wśród ponad 800 absolwentów Programu są członkowie rządów, parlamentarzyści, menedżerowie dużych międzynarodowych korporacji, szefowie samorządów oraz znane osoby publiczne. Wśród znanych ukraińskich absolwentów programu są Lilia Hrynevych, Volodymyr Buchko, Volodymyr Kuzio, Iryna Vereshchak i inni.

Selekcja do Programu stypendialnego Kirkland rozpoczyna się po przesłaniu przez uczestnika listu motywacyjnego i przebiega w trzech etapach. Na ostatnim etapie ze stypendystą rozmawiają administratorzy programu oraz przedstawiciele Ambasady RP w kraju. Dla kandydatów z Ukrainy, Rosji i Białorusi rozmowa kwalifikacyjna prowadzona jest w języku polskim, a poziom jego znajomości nie powinien być poniżej średniej (B1-B2). Przedstawiciele innych krajów mogą złożyć podanie i rozmowę kwalifikacyjną w języku angielskim.

Program Kirkland Research daje następujące możliwości młodym naukowcom:

– przygotowanie, przy wsparciu konsultacyjnym opiekuna naukowego, artykułu naukowego,
– nawiązywania znajomości naukowych i współpracy z naukowcami z Polski,
– intensyfikacji własnej pracy naukowej („to czas nasycony badaniami naukowymi, udziałem w konferencjach, w wykładach, dyskusjach, dający możliwość skupienia się tylko na pracy naukowej”),
– poznania funkcjonowania uczelni wyższej w Polsce (korzystanie z jej zasobów, poznanie prowadzonych badań naukowych, poznanie zasad liczenia punktów za prace naukowe, poznanie narzędzi do mierzenia efektywności naukowej itd.),
– doświadczenie wielokulturowości: przebywania w innym społeczeństwie, innej kulturze, innym otoczeniu, możliwość poznania Polski jako kraju UE.

Również w ramach programu odbywają się wykłady, spotkania w instytucjach, zajęcia z lektoratu języka polskiego, a uzupełnieniem jest program kulturalno-turystyczny.

Moim miejscem afiliacji była wspaniała Warszawa, dynamiczna europejska metropolia, której znakiem rozpoznawczym (obok bogatej historii i niezwykłych zabytków) jest gościnność mieszkańców, Wisła i wyjątkowe kulinarne przysmaki. Międzynarodowy staż naukowy w ramach Programu Kirkland Research zdałam na podstawie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Moim promotorem był prof. SGH dr. hab. Roman Sobiecki.

W ramach stażu przeprowadziłam badania na temat „Zarządzanie rozwojem gospodarstw rodzinnych w Polsce: doświadczenie dla Ukrainy”. W trakcie realizacji projektu zbadałam doświadczenie Polscy w promowaniu obszarów wiejskich i rolnictwa ekologicznego, dywersyfikacji działalności rolników i rozwoju rolnictwa społecznego. Ogólnym efektem stażu było zdobycie doświadczenia dydaktycznego polskich uczelni, pogłębienie dorobku naukowego w wybranej dziedzinie badań oraz nawiązanie kontaktów z polskimi naukowcami.

Pragnę serdecznie podziękować za wsparcie i rzetelne rady dotyczące przygotowania się do udziału w konkursie Programu Kirkland Research wszystkim kto mi w tym pomagała.

Julia Zolotnycka, 24 lutego 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code