Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Prezydent Wrocławia i mer Lwowa uczcili pamięć polskich profesorów na Wzgórzach Wuleckich

Prezydent Wrocławia i mer Lwowa uczcili pamięć polskich profesorów na Wzgórzach Wuleckich

Fot. https://mordlwowski.wordpress.com

4 lipca przypada 77. rocznica zamordowania przez hitlerowców na Wzgórzach Wuleckich 25 profesorów lwowskich uczelni. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz mer Lwowa Andrij Sadowy złożyli w niedzielę we Lwowie kwiaty pod pomnikiem polskich profesorów, zamordowanych przez Niemców w 1941 r.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz powiedział dziennikarzom, że pamiętając o rocznicy pomordowania profesorów lwowskich wraz z merem Lwowa chcą zwrócić uwagę na dwie kwestie. „Po pierwsze dziś mówimy o tym, że Uniwersytet Lwowski w okresie międzywojennym był wybitną uczelnią. Pracujący tu matematycy i filozofowie stanowili czołówkę europejskiej i światowej nauki – to był przykład niezwykłej erupcji intelektualnej. Wielu z nich zostało tutaj pomordowanych” – powiedział Dutkiewicz.

Prezydent Wrocławia zwrócił uwagę, że pomnik upamiętniający tragiczne wydarzenia z 1941 r. symbolicznie wskazuje na piątek przykazanie dekalogu – Nie zabijaj. „Kiedy mówimy nie zabijaj, to pamiętamy również o tym, że na wschodzie Ukrainy giną ludzie. Świat obserwuje mundial rozgrywany w Rosji, ale pamiętajmy, że wciąż jest grupa niewinnych ludzi, która protestowała i protestuje przeciwko temu, że Rosja w sposób zbrojny zajęła część Ukrainy. Powinniśmy mówić o tym, że Ukraina jest i będzie wolnym i demokratycznym krajem” – mówił Dutkiewicz.

Z kolei mer Lwowa Andrij Sadowy podkreślił, że to dla niego zaszczyt, że Dutkiewicz przyjeżdża do Lwowa i wspólnie mogą „pomodlić się za pomordowanych profesorów”. „Kiedy rodziła się idea budowy tego pomnika, to nikt nie myślał, że będzie wojna i okupacja części naszego kraju. Dziękujemy, że jesteście z nami i że nas wspieracie. To jest wojna o niepodległość” – powiedział Sadowy.

W niedzielnych uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz Lwowa i Wrocławia, rektorzy uczelni wrocławskich i lwowskich, polscy senatorowie, oraz akredytowani na Ukrainie polscy dyplomaci. Z okalających pomnik Wzgórz Wuleckich jego odsłonięcie obserwowało ok. dwóch tysięcy osób.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 03.07.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code