Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Prezydent RP Andrzej Duda do Polonii: Polska to kraj, z którym warto związać przyszłość

Prezydent RP Andrzej Duda do Polonii: Polska to kraj, z którym warto związać przyszłość

W trakcie otwarcia w Toruniu XXI Forum Polonijnego organizowanego przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego wraz z Instytutem im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość” przeczytano list Andrzeja Dudy.

W swoim liście szef państwa polskiego napisał m.in.: „Podtrzymanie więzi z ojczyzną jest niezwykle istotne dla Rzeczypospolitej, a dla nich samych może być inspirujące i otwierać nowe perspektywy. Miliony Polaków żyjących poza Polską to olbrzymi potencjał. Wielu z nich piastuje dziś ważne funkcje w krajach swojego zamieszkania, wielu odnosi sukcesy w biznesie, nauce i działalności artystycznej, wielu wreszcie świadczy swoim codziennym życiem, że na Polakach można polegać, że są dobrymi pracownikami, sąsiadami, członkami lokalnych społeczności”.

Andrzej Duda dodał, że wszystkim powinno zależeć na tym, żeby rodacy za granicą pamiętali o swojej polskości i Polsce oraz czuli związek ze swoją ojczyzną. Podkreślił, że możliwe jest to wtedy, gdy państwo o tych osobach pamięta. Wskazał także, że w zależności od kraju, w którym żyją Polacy – różne są ich problemy, potrzeby oraz oczekiwania.

„Ze szczególną troską pochylamy się nad losem naszych rodaków na Wschodzie. W znakomitej większości emigracja nie była ich wyborem. To najczęściej potomkowie zesłańców i tych polskich obywateli, którzy zaskoczeni powojennymi zmianami pozostali w swoich rodzinnych stronach licząc, że bieg historii szybko się zmieni i Rzeczpospolita powróci do dawnych granic. Kraje, w którym przyszło im żyć, borykają się dziś często z problemami natury gospodarczej i politycznej, a bycie Polakiem nie ułatwia codziennego funkcjonowania” – ocenił.

Wspomniał, że właśnie dlatego państwo polskie stara się nieść swoim rodakom jak najskuteczniejszą pomoc – zarówno materialną, jak również związaną z inicjatywami kulturalnymi czy zabieganiem o prawa mniejszości m.in. dostęp do nauczania w języku polskim.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 01.05.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code