Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Prezydent Polski o Ukrainie: jestem przekonany, że droga pojednania doprowadzi do prawdziwej przyjaźni

Prezydent Polski o Ukrainie: jestem przekonany, że droga pojednania doprowadzi do prawdziwej przyjaźni

„Jestem przekonany, że droga pojednania doprowadzi do tego, że nasze narody będą żyły w prawdziwej przyjaźni, bez wzajemnych pretensji, z szacunkiem do siebie nawzajem – oświadczył w sobotę 13 czerwca prezydent Andrzej Duda, który był gościem honorowym XV Zjazdu Klubów  „Gazety Polskiej”.

Podczas drugiego dnia zjazdu prezydent odpowiadał zdalnie na pytania redaktorów „Gazety Polskiej” Katarzyny Gójskiej i Tomasz Sakiewicza oraz członków „Klubów Gazety Polskiej”.

Pytany przez klubowiczów, czy możliwe jest pojednanie z Ukrainą i normalne, dobre relacje, w połączeniu z dbaniem o prawdę historyczną, Duda podkreślił, że Ukraina jest „wielkim sąsiadem ze wschodu w pozytywnym tego słowa znaczeniu”. Według niego Ukrainie jest „znacznie trudniej się wyrwać z tych okowów postkomunizmu niż Polsce”.

Duda przyznał, że jest jeszcze między Polską i Ukrainą „bardzo poważna komplikacja historyczna” oraz „wiele cierpienia i bólu w tym wszystkim, który cały czas trwa”. „Ale jestem przekonany, że droga pojednania doprowadzi do tego, że będą nasze narody żyły w rzeczywiście prawdziwej przyjaźni, bez wzajemnych pretensji, z szacunkiem do siebie nawzajem, z wyczuciem i upamiętnieniem pomordowanych i tych, którzy zginęli, że to jest możliwe” – oświadczył.

Odnosząc się do ostatnich pięciu lat relacji polsko-ukraińskich, Duda stwierdził, że były w nich „różne momenty” i wielu nie zgadzało się z tym, że – jak relacjonował – „za bardzo wyciągamy rękę, że jesteśmy za bardzo nastawieni przyjaźnie”. Prezydent zwrócił uwagę, że przez te 5 lat część Ukrainy była okupowana przez Rosję i jest „państwem, które zostało zaatakowane” i cały czas trwa się tam wojna.

Sergij Porowczuk na podstawie informacji polskich mediów, 16 czerwca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code