Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Multimedialne prezenty pod choinkę dla uczniów szkoły nr 36 w Żytomierzu

Multimedialne prezenty pod choinkę dla uczniów szkoły nr 36 w Żytomierzu

W żytomierskiej szkole nr 36 zapanowała świąteczna atmosfera. Ucznie i uczennice klas najmłodszych śpiewają kolędy, opowiadają wierszyki w języku polskim i bawią się wokół wysokiej szkolnej choinki. Grudniowa pora u dzieci najczęściej kojarzy się z noworocznymi maskaradami i oczywiście oczekiwaniem na ferie zimowe oraz prezenty.

Z okazji noworocznych świąt prezes Żytomierskiego Regionalnego Związku przedsiębiorców – Jurij Woderacki przekazał podstawówce wspaniały prezent – sprzęt komputerowy: WI-FI router oraz tablicę interaktywną.

Dyrektor szkoły, Leonid Kotenko, tak komentuje całe wydarzenie: – Dzisiaj w naszej szkole jest szczególna i niezwyczajna impreza.  Po raz pierwszy przy wsparciu Jurija Woderackiego otwieramy w szkole centrum technologii multimedialnych. W naszym zakładzie edukacji już od 10 lat trwa nauczanie języka polskiego, szkoła  także współpracuje z innymi podstawówkami w Polsce. Połączenie Internetu ze zwykłymi lekcji jest dla naszej szkoły bardzo ważne. Prezent który otrzymaliśmy pod Nowy Rok daje nam możliwość podwyższyć jakość nauczania, możemy kroczyć w nogę z czasem, robić lekcje ciekawszymi i bardziej zrozumiałymi dla uczniów. Chodzi o to by nasi nauczyciele jak najszybciej przyzwyczaili się i opanowali nowy sprzęt. Cieszymy się, że są ludzie dla których dobroczynność jest bardzo ważna i którzy rozumieją znaczenie oświaty w dzisiejszych czasach, opiekują się problemami dzieci polskiego pochodzenia.

Tablica interaktywna posiada takie funkcje, o których nawet nie może marzyć zwykła tablica do pisania, a nawet – komputer PC. Tablice interaktywne  umożliwiają wyświetlanie dowolnych rodzajów informacji multimedialnej, np. pliki Worda, strony internetowe, zdjęcia, prezentacje, filmy w dużym formacie. Jednak najważniejszą jej cechą jest pełna interakcja z użytkownikiem. Na każdym wyświetlonym na tablicy obrazie/zdjęciu/tekście można pisać, notować, zaznaczać, podkreślać. Wszystkie, naniesione na tablicę notatki można zapisać czy rozesłać pocztą e-mail, umieścić na serwerze szkolnym lub wydrukować. Istnieje także możliwość prowadzenia na żywo pokazów i eksperymentów na lekcjach biologii, przyrody, chemii, fizyki oraz omawiania wyników w oparciu o widoczne na tablicy wykresy, tabele, zestawienia, do których na bieżąco można wprowadzać dane. Matowa płaszczyzna tablicy nie powoduje odblasków, co sprawia, że nawet uczniowie z ostatnich ławek w klasie świetnie widzą co się na niej dzieje. Bez wątpienia można powiedzieć że tablica interaktywna jest środkiem wspomagającym nauczanie.

Cieszy się z prezentu także i nauczycielka historii, Lubow Kotenko:
– Tablica interaktywna którą nam prezentowali  jak najbardziej sprzyja lepszemu zrozumieniu i zapamiętywaniu nowej informacji – dzieci nie tylko słyszą ale i widzą, to bardzo wpływa na dziecięce emocje. Możliwości tablicy są spore. Pod czas lekcji historii w klasach 7, 8, 9, 10 możemy na moment zatrzymać czas, cofnąć się o kilka stuleci wstecz. Wykorzystanie takich technologii pod czas lekcji – jest idealnym z punktu widzenia pedagogiki i metodyki wykładania, angażowane są różne rodzaje pamięci ucznia, interaktywne technologie sprzyjają lepszemu i szybszemu opracowaniu informacji. Także mamy możliwość korzystania z internetu, na przykład teraz, prosto na lekcji wchodzimy na stronę internetową Krakowskiego archiwum.

Potencjał edukacyjny takich tablic jest bardzo wielki, jednak podobny sprzęt wymaga wysokich kwalifikacji informatycznych. Nauczyciele powinni wiele czasu poświęcić, by tablica ta stała się skutecznym narzędziem edukacji. Dyrektor szkoły jednak ma nadzieje, że nauczyciele szybko opanują wiedzę o możliwościach wykorzystania nowoczesnych narzędzi multimedialnych i jeszcze bardziej wzbudzą interes u uczniów na lekcjach.

Anna Krasnoperowa – 8-b klasa:
– Bardzo mi się podoba nowa tablica. Na lekcjach możemy oglądać różne filmy, w tym i historyczne – teraz na przykład oglądamy o hetmanach ukraińskich. Zajęcia z historii stają się ciekawsze.

Dmytro Kulyda 8-a klasa:
– Dla mnie taka tablica jest zupełnie nowym odkryciem, uważam że ona nie raz przyda się nam na zajęciach. Audiowizualna informacja jest dużo ciekawsza. Możemy oglądać filmy, pracować z mapami, pisać na tablicy pisakami. Lekcje staje się, dynamiczna i ciekawsza

Tablica interaktywna w żytomierskiej podstawówce nr 36 uatrakcyjnia i urozmaica proces nauczania, nic dziwnego, że bardzo podoba się uczniom.

Krystyna Bej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *