Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Prezentacja książki „Wygnani z raju” w d. Płoskirowie

Prezentacja książki „Wygnani z raju” w d. Płoskirowie

Fot. depo.ua

30 stycznia 2019 r. w Chmielnickim Obwodowym Muzeum Literatury po raz pierwszy odbyło się zapoznanie uczniów Chmielnickiego Specjalistycznego Liceum – Internatu (dogłębnego szkolenia w dziedzinie nauki), członków Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy, chmielnickiego lokalnego ośrodka Związku Polaków Ukrainy, pracowników bibliotek i miłośników twórczości W. Gorbatiuka z długo oczekiwaną książką „Wygnani z raju”.

Powieść W. Gorbatiuka ogarnia wydarzenia począwszy od XIX wieku do naszych dni. Właśnie przez pamięć historyczno-mentalną i poryw uczuć, przez pryzmat poszukiwań rodzinnych korzeni Brzewskich w powieści „Wygnani z raju” autor przedstawia wszystkie najbardziej wyraziste cechy prozy artystyczno-dokumentalnej, związane z represjami wobec ludności polskiej i ukraińskiej wsi Gnatiwci na Podolu i na Ukrainie w ogóle podczas akcji czekistowskiej przeciwko tzw. POW.

W swoim dziele autor nie posługuje się nadmiernym dydaktyzmem, a mianowicie opisem wydarzeń historycznych, czy wyodrębnieniem pewnej rodziny dla celów naukowych, ale szuka takich form podawania materiału (często zapożyczając je z literatury gatunkowej – kryminał, powieści przygodowej), które zachowałyby optymalną równowagę między poważną treścią a ciekawą, a co najważniejsze  wiarygodną i fascynującą opowieścią.

Swoistą atmosferę na imprezie dopełnił akompaniament muzyczny studentów Chmielnickiego College”u Muzycznego im. W. Zaremby D. Czornego, A. Batrun, D. Sikory, którzy wykonali utwory polskiego kompozytora F. Chopina.

Lidia Baranowska, Franciszek Miciński, 9 lutego 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code