Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Powołanie trzeba umieć rozpoznać

Powołanie trzeba umieć rozpoznać

15 sierpnia duchowieństwo katolickie miasta Berdyczów powitało jeszcze jednego duchownego – w tym dniu  Karmelita Bosy Marek Gramotka, który przez 10 lat pracował w tym mieście, przyjął święcenia kapłańskie.

Ta data w kalendarzu jest szczególnym dniem dla każdego Polaka. Dla Marka Gramotki OCD, to także wejście w kolejny etap życia duchownego. W Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej biskup Piotr Malczuk udzielił byłemu prezbiterowi, absolwentowi Wyższego Seminarium Duchownego w Worzelu święceń kapłańskich.

O przygotowaniach do powitania nowego księdza w Berdyczowie było głośno już od kilku tygodni. Podczas Mszy Świętych brzmiały zapowiedzi tego wydarzenia, do przyjazdu na uroczystość przygotowywali się znajomi i krewni brata Marka a także jego duchowni bracia – zastępca prowincjała o. Andrzej Ruszała OCD, wspomniany już biskup Malczuk i inni.

Uroczystość rozpoczęła się procesją, której towarzyszył śpiew chóru. W pierwszej części homilii, którą jego ekscelencja wygłosił w języku polskim, była mowa o Bogu Stwórcy, którego można porównać z dobrym kamieniarzem. Za przykład podano apostoła Pawła oraz bajkę „O mistrzu i kamieniu”: – Dziecko zapytało mistrza, skąd wiedział, że w kamieniu chował się koń? Rozpoznanie powołania, według biskupa, jest jak wyciosywanie pięknego posągu konia z surowego kamienia. Nie zawsze ta droga doprowadzi do kapłaństwa, często potrzebne są długie lata i rozmowa z Bogiem, jak to było w przypadku księdza Marka Gramotki.

Na zakończenie Liturgii neoprezbiter podziękował wszystkim za modlitwę i wsparcie. Po ogłoszeniach parafialnych, przełożony o. Andrzej Ruszała opowiedział o drodze do kapłaństwa ks. Marka Gramotki, jego życiu w Polsce, późniejszych misjach w Afryce oraz trudach nauki na Seminarium Duchownym razem z o wiele młodszymi kolegami.

Dwa dni później w Niedzielę odbyła się Msza prymicyjna ks. Marka – w intencji dziękczynnej za Dar święceń. Proboszcz parafii ks. Rafał przedstawił nowego księdza wiernym, ks. Michał Brankiewicz, prof. Wyższego Seminarium Duchownego pw. Serca Jezusowego w Worzelu wygłosił kazanie. Po Mszy Świętej nowo wyświęcony kapłan udzielił prymicyjnego błogosławieństwa i podzielił się wspomnieniami. Mówił, że głos Chrystusa, wołający by pójść za nim, rozpoznał dzięki biskupom Janowi Purwińskiemu oraz Piotrowi Malczukowi.

Prośmy Gospodarza żniw o robotników. Walczmy o swoje powołanie. W osobie ks. Marka Gramotki mamy dobry wzór do naśladowania…

Teofił Mały, zdjęcia Witalij Sinelnikow

GK

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code