Jesteś tutaj: Home » Z życia Kościoła Katolickiego » Artykuły/Статті » Posługa duszpasterska w więzieniu w Winnicy

Posługa duszpasterska w więzieniu w Winnicy

W 2000 r. wskutek postulatów Rady Europy Ukraina zrezygnowała z wykonywania kary śmierci i zamieniła ją na dożywocie. Na Ukrainie są tylko 2 więzienia, w których zasądzeni odbywają karę dożywocia: w Winnicy (na ul. Ostroskogo) i w Żytomierzu. Są tu więźniowie ukarani za dokonane zabójstwa z premedytacją i ewentualnie inne wielkie przestępstwa. Winnickie więzienie może przyjąć 400 takich więźniów. Tego rodzaju więźniowie mają jednakowy ubiór, cały czas kajdanki na rękach i mogą się poruszać jedynie w pod strażą dwóch pracowników więzienia. Mieszkają  po dwóch w celach o pow. 14m2. Szczelne kraty na oknach, stolik, 2 krzesełka i półka na osobiste rzeczy, prycze oraz telewizor – to wyposażenie każdej celi. Światło pali się w celi w dzień i w nocy. Więźniowie mogą korzystać z więziennej biblioteki; mogą też otrzymywać książki i produkty żywnościowe z zewnątrz. Takim więźniom na dożywociu przysługuje dwa razy w roku możliwość spotkania z bliską rodziną lub innymi osobami (po 4 godziny). Wyjątkiem jest tutaj obecność kapelana. W winnickim więzieniu przychodzą kapelani aż z sześciu różnych denominacji chrześcijańskich. Więźniowie prawosławni mają możliwość być na Mszy św. raz w tygodniu w specjalnie przygotowanej kaplicy.

Wszyscy więźniowie mają prawo po 20 latach odbywania kary zwrócić się do Prezydenta z prośbą o ułaskawienie. Nikt jednak nie gwarantuje im otrzymania pozytywnej odpowiedzi i wypuszczenia na wolność.

Ciekawostką jest, że jeden z więźniów na dożywociu został przyjęty do jednego z prawosławnych klasztorów w Kijowie i odbywa okres formacji początkowej. Dużo się modli, pości, pije wodę święconą, codziennie robi 40 pokłonów przed Bogiem – klęcząc i bijąc czołem o podłogę. W ten sposób oddaje cześć Bogu oraz pokutuje za swoje grzechy. Doświadczenie własnej grzeszności pomaga mu czuć się szczęśliwym nawet za kratami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code